Święto Lotnictwa Polskiego. Jego data upamiętnia legendarnych Żwirkę i Wigurę

28 sierpnia jest obchodzone Święto Lotnictwa Polskiego. Zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie w 1932 roku. Zdobyli pierwsze miejsce na polskim samolocie RWD-6, którego współkonstruktorem był inżynier Stanisław Wigura.

2023-08-28, 06:45

Święto Lotnictwa Polskiego. Jego data upamiętnia legendarnych Żwirkę i Wigurę
Święto Lotnictwa Polskiego przypada na 28 sierpnia. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Od trzydziestu lat, to jest od 1993 roku, 28 sierpnia jest wspólnym świętem lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.

Początki polskiego lotnictwa sięgają odzyskania niepodległości

Początki polskiego lotnictwa są ściśle związane z lotnictwem wojskowym. Pierwszy lot bojowy samolotu z biało-czerwonymi znakami odbył się 5 listopada 1918 roku - jeszcze przed oficjalnie uznanym dniem odzyskania niepodległości - 11 listopada.

Maszynę, która wystartowała z lwowskiego lotniska Lewandówka, przejętego kilka dni wcześniej od wojsk austriackich, pilotował porucznik Stefan Bastyr, a na pokładzie w roli obserwatora znajdował się porucznik Janusz de Beaurain. Lotnicy zrzucili 15-kilogramowe bomby i ostrzelali ukraińskich żołnierzy wycofujących się po próbie ataku na Dworzec Główny we Lwowie.

Pierwszym rozkazem dotyczącym organizacji lotnictwa wojskowego był rozkaz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego o organizacji służby technicznej wojsk. W marcu 1919 roku utworzono Szefostwo Lotnictwa przy Naczelnym Dowództwie.

REKLAMA

Zmiana daty Święta Lotnictwa Polskiego

W okresie międzywojennym, na pamiątkę pierwszego lotu bojowego w niepodległej Polsce, święto lotnictwa obchodzono 5 listopada.

Zwycięstwo Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury na zawodach w Berlinie w 1932 roku, do którego nawiązuje dziś Święto Lotnictwa, było spektakularnym polskim sukcesem na największej wówczas imprezie lotniczej na świecie. Na cześć zwycięzców na berlińskim lotnisku zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego", a na maszcie załopotała biało-czerwona flaga.

W wywiadzie udzielonym Rozgłośni Wileńskiej Polskiego Radia Franciszek Żwirko powiedział: "Przypadł nam w udziale zaszczyt wykazania, że jeśli Polska wczorajsza lotnictwo tylko kochała, to dzisiejsza już owocnie nad jego rozwojem pracuje, a Polska jutrzejsza będzie silna, i nie tylko na lądzie, ale i w powietrzu".

Posłuchaj

Franciszek Żwirko z dumą i z nadzieją mówił o polskim lotnictwie (IAR) 0:12
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Podczas uroczystości w 2007 roku syn Franciszka Żwirki - Henryk - wspominał victorię Polaków z 1932 roku. Mówił, że jest dumny, iż święto lotnictwa powiązano z sukcesem jego ojca i Stanisława Wigury (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej