Prezydent: porozumienia sierpniowe to efekt pragnienia prawdziwej wolności
Prezydent powiedział, że porozumienia sierpniowe to efekt pragnienia prawdziwej wolności, które było wtedy w Polakach. Andrzej Duda w Szczecinie wziął udział w uroczystościach z okazji 43. rocznicy podpisania porozumień.
2023-08-30, 12:02
- Podążamy dzisiaj ostatnią, może najważniejszą prostą, która ostatecznie doprowadziła nas do wolnej Polski - powiedział prezydent. - Dzięki niezłomności ludzi Solidarności, patriotów oddanych sprawie prawdy historycznej, dzisiaj w 43. rocznicę podpisania porozumienia tutaj w Stoczni Szczecińskiej, kończącego wówczas strajk robotników zachodniego wybrzeża, idziemy drogą, która wiedzie od 1970 roku - dodał.
Odsłonięcie nowego pomnika
- Dziękuję, że dzisiaj przed urzędem wojewódzkim mogliśmy odsłonić niezwykle symboliczny pomnik strajków i protestu okupionego krwią, jaki mieszkańcy Szczecina, domagający się godnych warunków życia, pracy, wolności, przeprowadzili w grudniu 1970 roku, a jaki później został podkreślony jeszcze akcją strajkową stycznia 1971 roku - powiedział prezydent.
- Śruba okrętu "NSZZ Solidarność" - powiedział prezydent, nawiązując do kształtu odsłoniętego w środę pomnika. Jego zdaniem, "rzeczywiście jest ona niezwykła zwłaszcza tutaj, gdzie faktycznie siłą napędową tego protestu i strajków byli robotnicy Stoczni Szczecińskiej". Podkreślił, że "to oni stanowili trzon tamtej akcji strajkowej, chociaż przewodził jej międzyzakładowy komitet strajkowy - wielki, zrzeszający setki zakładów z tej części Polski".
Zobacz także w TVP Info: „Chwała bohaterom »Solidarności«. Chwała obrońcom Ukrainy”. List prezesa PiS
- To był olbrzymi strajk, ale na jego czele zdecydowanie stali robotnicy stoczni, ci którzy te przysłowiowe śruby okrętowe wytwarzali, montowali do okrętów, konserwowali - zaznaczył. Według Andrzeja Dudy, "byli oni także siłą napędową tamtej akcji, ale wówczas nie zdawali sobie sprawy, że jest to akcja do wolnej Polski".
Forma protestu wobec otaczającej rzeczywistości
Posłuchaj
Prezydent w Szczecinie: porozumienia sierpniowe to efekt pragnienia prawdziwej wolności (IAR) 0:29
Dodaj do playlisty
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wolność wywalczona przez robotników Stoczni Szczecińskiej i innych zakładów w roku 1980 to było jedno z największych zwycięstw w historii świata. Podkreślił, że uczestnicy strajków sierpniowych osiągnęli to zwycięstwo bez użycia broni i bez przelewu krwi.
Zaznaczył, że robotnicy walczący w latach 70. i 80. w wolność są prawdziwymi bohaterami.
Posłuchaj
Prezydent A. Duda o walce robotników: to jedno z największych zwycięstw w historii (IAR) 0:30
Dodaj do playlisty
Wcześniej prezydent Andrzej Duda wziął udział w odsłonięciu nowego pomnika upamiętniającego szczecińskich robotników, którzy w grudniu 1970 i styczniu 1971 roku żądali utworzenia niezależnych związków zawodowych.
Porozumienia sierpniowe
31 sierpnia 1980 r. podpisane zostały porozumienia sierpniowe między opozycją demokratyczną a rządem komunistycznym. Na początku lipca 1980 r. na skutek podwyżki cen mięsa i jego przetworów sprzedawanych w sklepach i stołówkach zakładowych wybuchły spontaniczne strajki w zakładach pracy na południu i wschodzie kraju, głównie na Lubelszczyźnie.
14 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wybuchł strajk w obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz, działaczki WZZ Wybrzeża. Miejskie komitety strajkowe powstały także w Elblągu i Szczecinie. 26 sierpnia 1980 r. rozpoczęły się strajki na Dolnym Śląsku, a 29 sierpnia stanęły kopalnie na Górnym Śląsku. Do protestów przyłączały się także zakłady z innych miast Polski.
Pod naporem akcji strajkowej władze PRL zgodziły się na powstanie niezależnych związków zawodowych. 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia w Szczecinie, 31 sierpnia w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju, a 11 września w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza).
Wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy podczas obchodów 43. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych:
Czytaj również:
IAR/PAP/dn/nt