Rusza Kongres "Dekada Wyklętych". To kolejny etap przywracania pamięci narodowym bohaterom
Msza święta (godz. 12.00) w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie rozpocznie Kongres "Dekada Wyklętych" organizowany przez Stowarzyszenie Pilscy Patrioci w 95. rocznicę urodzin Danuty Siedzikówny "Inki".
2023-09-03, 10:36
Kongres będzie się odbywał w dniach 3-5 września w Warszawie i w Pile. W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński ustanowił Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w odpowiedzi na apel organizacji kombatanckich, skupionych wokół Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. Ta decyzja o uznaniu żołnierzy podziemia niepodległościowego stała się zachętą do dekomunizacji nazw placów, ulic, rond, które nazwane zostały imionami polskich patriotów.
Wiele szkół, drużyn harcerskich, grup rekonstrukcyjnych i jednostek wojskowych obrało sobie za patronów Witolda Pileckiego, Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę”, Łukasza Cieplińskiego i Danutę Siedzikównę "Inkę”.
Czytaj także w TVP.info: Stanisław Sojczyński „Warszyc” – kolejny Niezłomny na monecie kolekcjonerskiej NBP
Kolejny etap przywracania pamięci narodowym bohaterom
O podziemiu antykomunistycznym zaczęto mówić na uczelniach i w szkołach, ustawiane są kolejne pomniki i tablice poświęcone żołnierzom wyklętym, powstają muzea, m,in. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. To tutaj m.in. byli przetrzymywani żołnierze niezłomni i więźniowie polityczni PRL.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny
Kongres "Dekada Wyklętych" - jak piszą organizatorzy - jest kolejnym etapem przywracania pamięci narodowym bohaterom. Dziś podczas mszy w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Stowarzyszenie Pilskich Patriotów odsłoni "Serce dla Inki”, z ziemią z grobu sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady AK.
Kolejne dwa dni Kongresu odbędą się w Pile. W programie są wykłady, debaty i panele dyskusyjne z udziałem naukowców, regionalistów, społeczników, artystów zaangażowanych w upamiętnianie niepodległościowego podziemia po 1945 roku.
Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL jest współorganizatorem Kongresu.
Czytaj także:
- Żołnierze Niezłomni. "Zostali wyklęci przez to, że byli nazywani faszystami i kolaborantami Hitlera"
- 77. rocznica zamordowania Danuty Siedzikówny "Inki"
dn/IAR
REKLAMA
REKLAMA