more_horiz
Wiadomości

Kolejna próba PERUN-a. W przyszłym roku polska rakieta ma polecieć w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 10:48
Firma SpaceForest zaplanowała kolejny lot rakiety PERUN. Odbędzie się w nadchodzącym tygodniu. Będzie to drugi próbny start polskiej rakiety suborbitalnej, a zarazem sprawdzian przed planowanym na przyszły rok lotem kosmicznym.
W najbliższym tygodniu firma SpaceForest zaplanowała kolejny lot polskiej rakiety PERUN
W najbliższym tygodniu firma SpaceForest zaplanowała kolejny lot polskiej rakiety PERUNFoto: twitter.com/SpaceForest2

Pierwszy lot testowy rakiety PERUN odbył się 21 czerwca na poligonie w Ustce. Osiągnęła wtedy pułap 22 kilometrów. Po przerwaniu misji oba jej człony bezpiecznie wróciły na ziemię.

Okno startowe 

- Celem kolejnej próby jest osiągnięcie wyższego pułapu i ostateczne przetestowanie procedur - powiedział Marcin Sarnowski z firmy SpaceForest. - Chcielibyśmy polecieć na około 60 kilometrów. Zależy nam na tym, żeby rakieta nabrała odpowiedniej prędkości przy wchodzeniu w atmosferę, żeby można było przetestować tę fazę lotu - dodał.

Najbliższe okno startowe dla rakiety pojawi się we wtorek. Jeżeli dopisze pogoda, start rakiety odbędzie się z terenu Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Zobacz także na TVP Info: Pierwszy lot polskiej rakiety. Wzniosła się na wysokość 22 km

Mobilne laboratorium

PERUN to rakieta suborbitalna, a więc taka, która wprawdzie przekracza granicę kosmosu, ale ze względu na zbyt niską prędkość nie jest w stanie wejść na orbitę.

Rakieta ma w przyszłości służyć jako komercyjne laboratorium mobilne, które będzie wynosić ładunek na wysokość nawet 150 kilometrów i bezpiecznie sprowadzać go na ziemię za pomocą systemu spadochronów.

Rakieta ma nieco ponad 11 metrów długości, 45 centymetrów średnicy oraz waży niecałą tonę. PERUN został zaprojektowany oraz wykonany przez polską firmę SpaceForest.

Posłuchaj
00:27 12555661_1 (1).mp3 Jak mówi Marcin Sarnowski z firmy SpaceForest celem kolejnego lotu rakiety Perun jest osiągnięcie wyższego pułapu i ostateczne przetestowanie procedur (IAR) 

Zobacz także na i.pl: W Ustce startuje pierwsza polska rakieta kosmiczna Perun. Warto obserwować niebo (zdjęcia)

Czytaj także:

IAr/KG

Zobacz także

Zobacz także