"Zorza czerwona" - słuchowisko Teatru Polskiego Radia w rocznicę napaści ZSRR na Polskę

2023-09-17, 11:28

"Zorza czerwona" - słuchowisko Teatru Polskiego Radia w rocznicę napaści ZSRR na Polskę
Żołnierze Armii Czerwonej we wrześniu w 1939 roku. Foto: https://ofiary.ipn.gov.pl/

Na przypadającą w niedzielę 84. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko Tomasza Skilera "Zorza czerwona". Przypomina ono nie tylko wydarzenia historyczne, ale również odsłania mechanizmy sowieckiej propagandy. Premiera po godzinie 21.00 w radiowej Jedynce.

Zbrodniczy atak ZSRR na Polskę sowiecka propaganda starała się przedstawić od początku jako akt wyzwolenia, akt braterskiej pomocy i "samo dobro". W ten sposób określał go w przemówieniu w Moskwie minister spraw zagranicznych ZSRR Wiaczesław Mołotow, którego podpis widniał pod tajnym protokołem w sprawie rozbioru Polski.

Kilka tygodni później odbył się słynny wiec we Lwowie, nadzorowany przez działacza komunistycznego Nikitę Chruszczowa i NKWD, podczas którego rzekomi przedstawiciele ludu Zachodniej Ukrainy i Białorusi zanosili błagalne prośby do członków biura politycznego WKP(b), ze Stalinem na czele, o przyłączenie ziem polskich, zagarniętych wskutek agresji militarnej 17 września 1939, do ZSRR.

Wierna rekonstrukcja

Słuchowisko "Zorza czerwona" jest wierną rekonstrukcją tych wydarzeń. Powstało na podstawie zachowanych materiałów archiwalnych, między innymi w postaci ścieżki dźwiękowej z kroniki zrealizowanej w Moskowskoj Studii Kinochroniki.

- Nie dość, że nas zaatakowała Armia Czerwona, to jeszcze stworzono pozory legalności. Słuchowisko Tomasza Skilera odsłania mechanizmy tej propagandy bezwzględniej i bardzo precyzyjnie rekonstruuje te wszytstkie zebrania krzyki, rzekomo mieszkańców zajętych ziem, że marzą żyć w związku radzieckim. Autor wykorzystuje materiały archiwalne, które udało się odnaleźć - powiedział szef radiowej sceny Janusz Kukuła.

Materiał utrwalono pod kierunkiem Aleksandra Dowżenki, laureata Nagrody Leninowskiej, podczas wiecu zorganizowanego 26 października 1939 roku w Teatrze Wielkim we Lwowie oraz podczas posiedzenia Rady Najwyższej ZSRR w Moskwie 2 listopada 1939 roku. Stalin, wysłuchawszy próśb ludu, przychylił się do nich i podpisał dekret o inkorporacji zagarniętych ziem Rzeczypospolitej Polskiej do Sowieckiej Rosji.

Zobacz na i.pl:  Portal i.pl Historia 17 września 1939 roku Sowieci zaatakowali Polskę. To był atak… 17 września 1939 roku Sowieci zaatakowali Polskę. To był atak ZSRR na Polskę i jej czwarty rozbiór

Mechanizmy propagandy

"Zorza czerwona" odsłania mechanizmy propagandy, które istnieją do dziś w bardzo podobnej formie i są bez skrępowania stosowane przez takich dyktatorów, jak Władimir Putin czy Aleksandr Łukaszenka.

Słuchowisko wyreżyserowała Dobrosława Bałazy. Wystąpili: Hanna Kinder-Kiss, Kinga Tabor, Aleksandra Radwan, Stefan Knothe, Mirosław Wieprzewski, Wojciech Machnicki, Robert Czebotar i Piotr Makarski.

Teatr Polskiego Radia przygotowuje około 160 premier rocznie. Prezentowane są w radiowej Jedynce w soboty i niedziele.

Czytaj także:

Posłuchaj

Posłuchaj

Na przypadającą dziś 84. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę Teatr Polskiego Radia przygotował słuchowisko Tomasza Skilera "Zorza czerwona". Premiera po godzinie 21.00 w radiowej Jedynce. O szczegółach szef radiowej sceny Janusz Kukuła (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

IAR/kg

Polecane

Wróć do strony głównej