more_horiz
Wiadomości

Do 1,5 mld zł na wsparcie SOR. "Pacjenci odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 16:44
Do 1,5 mld zł zostaną zwiększone środki finansowe przeznaczone na wsparcie Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w ramach Funduszu Medycznego - poinformowało w wydanym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.
Do 1,5 mld zł na wsparcie SOR. Pacjenci odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu
Do 1,5 mld zł na wsparcie SOR. "Pacjenci odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu"Foto: Spotmatik Ltd / Shutterstock

- Te środki finansowe to konkretne wsparcie na modernizację, przebudowę i doposażenie SOR oraz pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR - powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka.

I dodała: - Dzięki tym inwestycjom pacjenci już wkrótce odczują znaczną poprawę jakości leczenia, bezpieczeństwa i komfortu. Na SOR-ach sprzęt diagnostyczny i aparatura wspomagająca funkcje życiowe pacjenta są użytkowane przez całą dobę - często bez jakiejkolwiek przerwy, stąd szybko się eksploatują. Dlatego środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią także na sprzęt przyspieszający diagnostykę, która skróci powrót do zdrowia, a często uratuje życie.

"To kolejny kamień milowy w dofinansowaniu sektora ochrony zdrowia"

Minister Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP z kolei oznajmił, że ta decyzja jest nową odsłoną ustawy o Funduszu Medycznym. - To dobra wiadomości dla dyrektorów, pracowników SOR, ale przede wszystkim dla Polek i Polaków. Historycznie duże środki finansowe trafią na remonty i modernizację oddziałów ratunkowych - powiedział.

Do sprawy odniósł się również wiceminister zdrowia Marcin Martyniak. - To kolejny kamień milowy w dofinansowaniu sektora ochrony zdrowia i jednocześnie pierwszy rozstrzygnięty konkurs ze środków subfunudszu modernizacji podmiotów leczniczych, który jest dedykowany wsparciu szpitalnych oddziałów ratunkowych w zakresie przebudowy i doposażenia. Na wszystkie 243 SOR-y aż 207 złożyło wnioski o wartości 2,6 mld zł, czyli aż 85 proc. dyrektorów placówek widziało konieczność pozyskania dodatkowych środków w tym obszarze - wyjaśnił Martyniak.

Wiceminister zdrowia kontynuował, że "tak duże potrzeby w tym newralgicznym obszarze skutkowały podjęciem strategicznej decyzji o objęciu finansowaniem aż 152 wniosków czyli niemal 2/3 wszystkich SOR-ów w Polsce". - Było to możliwe dzięki działaniu Ministra Zdrowia, który po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Funduszu Medycznego, zdecydował o zwiększeniu pierwotnie przeznaczonej na konkurs kwoty z 750 mln zł do niemal 1,5 mld zł - stwierdził wiceszef resortu zdrowia.

"Pacjenci dzięki tym środkom będą lepiej obsługiwani"

- Wszyscy mamy świadomość trudności związanych z pracą SOR-ów. To jest naprawdę bardzo trudny segment ochrony zdrowia na świecie, nie tylko w Polsce. Dlatego bardzo ważne jest by w niego inwestować. Cieszy mnie to, że mamy szansę na poprawę, a pacjenci dzięki tym środkom będą lepiej, szybciej i sprawniej obsługiwani i będą mieli dostęp do nowocześniejszej, bardziej dokładnej diagnostyki - skomentował prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady do spraw Ochrony Zdrowia.

Zobacz również w tvp.info: Bezpłatna mammografia dla większej grupy kobiet od 1 listopada

Konkurs został ogłoszony 27 stycznia 2023 r. z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna - 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 r.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Minister zdrowia Katarzyna Sójka w Polskim Radiu 24

łl/gov.pl, IAR

Zobacz także

Zobacz także