"Chłopi" polskim kandydatem do Oscara!

Polskim kandydatem do Oscara będą "Chłopi" - ogłosił Polski Instytut Sztuki Filmowej. To adaptacja filmowa powieści Władysława Reymonta, zrealizowana techniką animacji malarskiej. Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana będzie miał polską premierę kinową 13 października.

2023-09-25, 15:16

"Chłopi" polskim kandydatem do Oscara!
Kadr z filmu "Chłopi" w reż. DK Welchman. Foto: mat. prasowe

Gala Oscarów - nagród amerykańskiego przemysłu filmowego - odbędzie się w marcu 2024 roku. Nominacje zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku.

W "Chłopach" wystąpili m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska, Julia Wieniawa. Główną rolę - Jagny - zagrała Kamila Urzędowska.

Ponad 100 malarzy w czterech studiach: w Polsce, na Litwie, Ukrainie i w Serbii, malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści poświęcili ponad 200 tys. godzin pracy. Muzykę do widowiska skomponował Łukasz L.U.C. Rostkowski, który wraz ze słowiańskim kolektywem muzyków stworzył pejzaż dopełniający malowane obrazy. W projekcie wzięły udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T. Etno i Maria Pomianowska. 

Trzecia ekranizacja

Najnowsze dzieło DK i Hugh Welchmanów to już trzecia z kolei ekranizacja słynnych "Chłopów" Władysława Reymonta. Twórcy produkcji zasłynęli kilka lat temu na całym świecie nominowanym do Oscara i Złotych Globów filmem "Twój Vincent", złożonym z ręcznie malowanych pędzlem i farbą klatek, które po złożeniu ożywiały obrazy w malarskim stylu Vincenta van Gogha.

REKLAMA

W "Chłopach" Welchmanowie bazują na tej samej koncepcji formalnej, ale tym razem kopiują młodopolskich artystów, którzy tworzyli pejzaże i sceny rodzajowe na temat polskiej wsi przełomu XIX i XX wieku, w epoce, w której Reymont pisał swoją epopeję. Wśród ujęć skomponowanych przez parę reżyserów pojawiają się więc czytelne nawiązania do słynnych dzieł m.in. Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca czy Leona Wyczółkowskiego.

Posłuchaj

Film "Chłopi" polskim kandydatem do Oscara (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

"To już ostatni moment"

Po raz pierwszy dokonano adaptacji "Chłopów" jeszcze za życia Władysława Reymonta i za jego przyzwoleniem. W 1922 roku reżyser Eugeniusz Modzelewski nakręcił niemy film według scenariusza Adama Zagórskiego (scenarzysty m.in. głośnego "Cudu nad Wisłą" w reż. Ryszarda Bolesławskiego z 1921 roku). Jagnę zagrała tam Maria Merita, Macieja Borynę Mieczysław Frenkiel, Antka Borynę Henryk Rydzewski, a żonę Antka, Hankę, Anna Belina. Film nie dotrwał do naszych czasów - wszystkie kopie spłonęły w czasie II wojny światowej.

Kolejna ekranizacja powstała dopiero pół wieku później. Gdy jednak serial "Chłopi" w reżyserii Jana Rybkowskiego w listopadzie 1972 roku pojawił się na ekranach polskich telewizorów, stało się jasne, że warto było czekać. Realizacja odniosła ogromny sukces i stała się jedną z najpopularniejszych produkcji w historii Telewizji Polskiej. Jednocześnie z serialem filmowcy zmontowali dwuczęściowy film kinowy pod tym samym tytułem, który swoją premierę miał w 1973 roku.

jp/dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej