more_horiz
Wiadomości

Ostatni dzień Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Dziś poznamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 06:10
Dziś poznamy laureatów 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Uroczysta gala rozdania nagród rozpocznie się o 18.00 w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Kończy się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
Kończy się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci".Foto: PAP/Adam Warżawa

W programie tegorocznego Festiwalu znalazło się blisko 100 filmów fabularnych, dokumentalnych poświęconych walce z totalitaryzmami, ich wpływem na społeczeństwa i jednostki, a także opowiadających o postawach ludzi niepokornych, dla których nadrzędną wartością jest wolność.

Trzy konkursy

Filmy pokazywane były w trzech konkursach: Filmów Fabularnych, Dokumentów Międzynarodowych oraz Dokumentów Polskich.

Podczas ostatnich pokazów Konkursu Dokumentów Polskich zaprezentowany zostanie film Dariusza Walusiaka "Ulmowie. Błogosławiona rodzina". Dla reżysera to już drugi film o rodzinie zamordowanej w 1944 roku przez Niemców za ukrywanie Żydów. Reżyser stawia w nim dwa fundamentalne pytania.

- Trzeba było inaczej podejść do tematu, nie tak, żeby prezentować kogoś, kto już jest znany. Stwierdziłem, że istotnym pytaniem jest to, dlaczego Józef Ulma zdecydował się ratować Żydów. Przy okazji wychodzi też drugie pytanie - mówimy o tragedii tej rodziny. Tutaj trzeba było wniknąć w istotę zła, dlaczego Niemcy w tak bestialski sposób postąpili z tą rodziną - mówił Dariusz Walusiak.

"Grupa Pileckiego"

Grzegorz Juchiewicz przedstawia film "Grupa Pileckiego". To opowieść o ostatnich współpracownikach Witolda Pileckiego. - Poprzez tych ludzi, chcemy pokazać rotmistrza z nieco innej perspektywy. Skupiamy się na okresie od 1945 do procesu w 1948 roku, bo ten wątek związany z rotmistrzem jest też mało znany - podkreślił reżyser "Grupy Pileckiego".

Dziś też zaplanowano drugą część prezentacji reportaży startujących w Konkursie Radiowym. Wśród audycji jest między innymi reportaż dziennikarza Informacyjnej Agencji Radiowej Macieja Jastrzębskiego pod tytułem "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko". Wieloletni korespondent Polskiego Radia w Rosji w swoim dokumencie przedstawił trudne losy pisarza Ferdynanda Goetla.

- Poświęcił karierę i rodzinę dla głoszenia prawdy o zbrodni katyńskiej. Udało mi się spotkać z dziećmi pisarza. Rozmawialiśmy długo o Ferdynandzie Goetlu, o jego dzieciństwie, młodości, pisarstwie, wyjeździe do Katynia w 1943 roku, byciu świadkiem ekshumacji zwłok polskich oficerów, ucieczce z kraju i utracie rodziny. Także o losie dzieci, które ojca widziały ostatni raz w 1945 roku, a później jedynie raz rozmawiały z nim przez telefon - opowiadał Maciej Jastrzębski.

Zobacz na TVP Info: „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Festiwal jak żaden inny [WIDEO]

Debaty

Dziś także zaplanowano kilka debat, ich tematami będą między innymi reparacje wojenne oraz Polacy ratujący Żydów z Holokaustu.

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych Festiwalu, na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny, a program można znaleźć na stronie festiwalnnw.pl.

Czytaj także:

IAR/jb

Zobacz także

Zobacz także