Wichury nad Polską. Liczne ostrzeżenia IMGW. Na Bałtyku sztorm

2023-10-06, 14:47

Wichury nad Polską. Liczne ostrzeżenia IMGW. Na Bałtyku sztorm
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i gwałtownym wzrostem stanu wody w Bałtyku. Foto: Shutterstock/Skoles

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed silnym wiatrem w woj. pomorskim. Hydrolodzy przewidują także wzrost poziomu wody w Bałtyku.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostało wydane dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego oraz Gdyni i Sopotu. Obowiązuje od piątku od godz. 22 do soboty do godz. 7 rano.

Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 km/h, w porywach od 75 km/H do 95 km/H - podali synoptycy.

Porywy wiatru nawet do 110 km/H

Zaznaczyli również, że w drugiej części nocy z piątku na sobotę może nastąpić przejściowy wzrost porywów wiatru do 110 km/H. Wiatr będzie wiał z zachodu i północnego zachodu.

Dla pozostałej części kraju synoptycy wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozują, że wystąpi silny wiatr o średniej prędkości do 40 km/H, w porywach do 85 km/h, z kierunków zachodnich.

Alert obowiązuje od piątku od godz. 23 do soboty do godz. 12.

Posłuchaj

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla Polski północnej, północno-wschodniej i centralnej. O szczegółach reporter Polskiego Radia Marta Szulborska (IAR) 0:46
+
Dodaj do playlisty

Gwałtowny wzrost poziomu wody w Bałtyku

Ponadto Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące gwałtownego wzrostu stanów wody w Bałtyku. "W związku z wysokim napełnieniem Bałtyku (540 cm - stan na piątek) i prognozowaną sytuacją meteorologiczną, wzdłuż Wybrzeża przewidywany jest wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych" - napisano.

Ostrzeżenie II stopnia obowiązuje od piątku od godz. 19 do soboty do godz. 14.

Ostrzeżenie IMGW drugiego stopnia oznacza, że przewidywane zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne, zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu, a także zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności.

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej