Wybory 2023. Do Sądu Najwyższego wpłynęło prawie 200 protestów
Do godz. 15.30 do Sądu Najwyższego wypłynęło 199 protestów wyborczych, w tym 91 dotyczących wyborów do Sejmu i Senatu, a 108 - referendum. Termin zgłoszenia protestów upływa w środę.
2023-10-24, 16:15
Sędzia Sądu Najwyższego, Aleksander Stępkowski powiedział, że protesty rozpoznane jako zasadne będą brane pod uwagę w procedurze orzekania o ważności wyborów. - Jeżeli protest został uznany za zasadny, to istotna jest również opinia Sądu Najwyższego co do tego, czy miał on wpływ na wynik wyborów w ogóle - mówił sędzia.
Posłuchaj
Orzeczenie o ważności wyborów musi zapaść w ciągu 90 dni od głosowania, a o ważności referendum - w ciągu 60 dni.
Protesty wyborcze mogą dotyczyć przebiegu głosowania albo ustalenia wyników głosowania. Mogą je składać komitety wyborcze startujące w wyborach parlamentarnych lub wyborcy. W tym drugim przypadku dokument musi zawierać numer PESEL osoby zgłaszającej i numer komisji wyborczej, do której ta osoba była przypisana.
SN przyjmuje protesty tylko w formie papierowej
Sąd Najwyższy przyjmuje protesty tylko w formie papierowej z podpisem osoby składającej. Przesłane e-mailem lub w innej formie drogą elektroniczną nie będą rozpatrywane. Protesty można złożyć w siedzibie Sądu Najwyższego od ósmej do szesnastej. Mogą również być wysłane pocztą, wówczas ważna jest data stempla pocztowego.
REKLAMA
Termin na wnoszenie protestów upływa 25 października, czyli - zgodnie z przepisami - siedem dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych i wyniku referendum ogólnokrajowego.
- Wyniki wyborów i referendum. W Dzienniku Ustaw pojawiło się obwieszczenie PKW
- Wybory 2023. Przedstawiamy listę posłów z najlepszymi wynikami w swoich okręgach
- Wybory parlamentarne 2023. Kto się dostał do Sejmu? Pełna lista nazwisk
Kto otrzyma misję sformowania rządu? Prezydencka minister przypomina o "ugruntowanej tradycji"
IAR/nt
REKLAMA