Decyzja na wypadek wojny. Prezydent wskazał gen. Kukułę na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych
W piątek BBN poinformowało, że "prezydent Andrzej Duda wskazał szefa SGWP gen. Wiesława Kukułę, jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych". Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych mianowany jest na czas wojny przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
2023-10-27, 15:21
"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w drodze postanowienia wskazał generała broni Wiesława Kukułę, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jako osobę przewidzianą do mianowania na stanowisko Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych" - poinformowało Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
Artykuł o obronie ojczyzny
Jak wskazano, postanowienie Prezydenta RP zostało wydane na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, na wniosek Prezesa Rady Ministrów. "Wręczenie przez Prezydenta RP aktu wskazania odbyło się dziś w Pałacu Prezydenckim" - informuje BBN.
BBN wyjaśnia, że wyznaczenie na osobę przewidzianą do mianowania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych, ma na celu umożliwienie wskazanej osobie wcześniejsze przygotowanie się do pełnienia tej funkcji w czasie wojny.
"Zarówno w zakresie zapoznawania się z procedurami przewidzianymi na wypadek uruchomienia wojennego systemu dowodzenia, udziału w ćwiczeniach szczebla strategicznego, a także analizy potencjału wojskowego przewidzianego do użycia w operacji obronnej" - podkreślono.
REKLAMA
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych, zgodnie z Art. 134 Konstytucji RP, mianowany jest na czas wojny przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega bezpośrednio Prezydentowi RP, kierującemu obroną państwa we współdziałaniu z Radą Ministrów oraz dowodzi Siłami Zbrojnymi i innymi jednostkami podporządkowanymi mu zgodnie z narodowymi planami użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa.
- Siemoniak twierdzi, że Polski nie stać na 300 tys. żołnierzy. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna
- Szef MON: nie dość, że opozycja chce redukować wojsko, to planuje oddać sprawy obronne w ręce Brukseli
- Opozycja atakuje WOT. Wiceszef MON odpowiada: są elementem obrony powszechnej
ZOBACZ TAKŻE: Mariusz Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia
PAP/IAR/jb
REKLAMA
REKLAMA