Nagroda Historyczna im. Kazimierza Moczarskiego. Wyróżniono książkę "Pińskie błota"
Książka "Pińskie błota" Sławomira Łotysza wyróżniona Nagrodą Historyczną miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego. Publikacja przedstawia Polesie okresu II RP z perspektywy znaczenia tego obszaru dla ochrony środowiska. Opisuje też zależności między naturą a technologią i polityką. Gala wręczenia Nagrody Moczarskiego odbyła się w Bibliotece Narodowej w Warszawie.
2023-11-27, 04:01
Autor "Pińskich błot" jest profesorem w Instytucie Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Sławomir Łotysz przyznał, że początkowo chciał opisać przedwojenne Polesie w kontekście konfliktu między nowoczesnością a naturą. Pierwotnie tytuł jego projektu badawczego brzmiał "Nowa Holandia czy naturalna forteca. Kwestia melioracji Polesia w II RP".
- Ten konflikt rzeczywiście był, ale z czasem zacząłem dostrzegać, pracując nad tą książką, (...) że tych zależności jest tam znacznie więcej - politycznych, społecznych, gospodarczych. Ale w każdej relacji, którą udawało mi się wyłowić, w tym całym zagmatwanym, niezbadanym jeszcze wówczas obszarze, zawsze przewijała się natura. I ta natura we wcześniejszych opracowaniach, większości z nich, była zawsze pomijana - wyjaśniał autor zwycięskiej publikacji.
Historia polskich bagien
Przewodniczący jury profesor Andrzej Friszke podkreślił, że polska historiografia długo czekała na taką książkę jak "Pińskie błota". - To rodzaj totalnej historii polskich bagien (...) Dzieło Sławomira Łotysza odczarowuje Polesia czar a jednocześnie zwraca czułą uwagę na realne problemy podmokłej ziemi. To wielki wkład w naszą wiedzę o Kresach, ale też książka, która uwrażliwia na dzisiejsze problemy ekologiczne i lęki związane z katastrofą klimatyczną - powiedział historyk.
Sławomir Łotysz wyraził wdzięczność jurorom za docenienie spojrzenia na historię z perspektywy środowiskowej. - Pisało się o tym, że Polesie jest zabagnione, ale nie rzutowało to na podjęcie próby spojrzenia na dzieje Polesia z innej perspektywy, nieantropocentrycznej - zauważył laureat.
REKLAMA
Podczas gali wręczono też nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych imienia Kazimierza Moczarskiego. Laur przyznano książce Marty Grzywacz "Blizny. Prawdziwa historia «królików» z Ravensbrück".
Nagroda Historyczna miasta stołecznego Warszawy imienia Kazimierza Moczarskiego została ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą stołecznych radnych. Wyróżnienie jest kontynuacją przyznawanej od 2009 roku nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski.
Patron wyróżnienia - Kazimierz Moczarski - był dziennikarzem, pisarzem i kapitanem Armii Krajowej. Pełnił funkcję szefa Biura Informacji i Propagandy ZWZ-A. Był autorem książki "Rozmowy z katem", stanowiącej relację ze wspólnego pobytu w więzieniu z niemieckim zbrodniarzem wojennym Jürgenem Stroopem, odpowiedzialnym za krwawe stłumienie powstania w getcie warszawskim.
Posłuchaj
- Nagrodzona w Londynie tłumaczka "Chłopów": emocje w tej powieści są uniwersalne, zrozumiałe dla wszystkich
- Prawie 30 tys. polskich książek trafi do końca roku do ukraińskich bibliotek
- Wojciech Chmielewski i jego najlepsze opowiadania w tomie "Obcy diabeł" [POSŁUCHAJ]
dz/IAR
REKLAMA