Rząd uwzględnił środki na media publiczne w ustawie okołobudżetowej na 2024 rok
Rząd przyjął projekt ustawy okołobudżetowej na rok 2024. Jednym z celów projektowanej ustawy jest zapewnienie środków na podwyższenie kapitału spółek publicznej radiofonii i telewizji. Już w ubiegłym tygodniu o zwiększenie środków na media publiczne w 2024 roku apelował do premiera przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
2023-12-08, 22:00
W przyjętym dziś przez rząd projekcie ustawy okołobudżetowej na rok 2024 znalazł się zapis o podwyższeniu kapitału spółek publicznej radiofonii i telewizji "z przeznaczeniem na realizację ich zadań ustawowych". Na razie nie podano konkretnych kwot.
Krzysztof Czabański apelował o 3 mld na media publiczne
Pod koniec listopada szef Rady Mediów Narodowych zwrócił się z prośbą do premiera Mateusza Morawieckiego o zapewnienie finansowania Polskiego Radia i Telewizji Polskiej w wysokości 3 miliardów złotych. W piśmie skierowanym do prezesa Rady Ministrów Krzysztof Czabański stwierdził, że to kwota, która miałaby zapewnić właściwe funkcjonowanie mediów publicznych.
"Z projektów planów programowo-finansowych na przyszły rok, podstawę do sporządzenia których stanowią karty powinności na lata 2020-2024, wynika, że zapotrzebowanie nadawców na środki przeznaczone na finansowanie zadań stanowiących realizację misji publicznej wyniesie 3,65 mld złotych" - napisał w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego przewodniczący Krzysztof Czabański.
Szef RMN: to umożliwi Polskiemu Radiu i TVP prawidłowe wykonywanie misji
Jednocześnie zwrócił uwagę, że zgodnie z prognozą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przyszłym roku wpływy z abonamentu wyniosą 620 milionów złotych. Dlatego też - jak argumentował Krzysztof Czabański - rekompensata dla mediów narodowych z tytułu utraconych wpływów powinna zostać określona w przyszłorocznym budżecie na poziomie 3,03 miliarda złotych.
REKLAMA
"W związku z tym zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o zgłoszenie stosownej poprawki do projektu budżetu na 2024 rok, która umożliwi jednostkom publicznej radiofonii i telewizji prawidłowe wykonywanie misji publicznej" - pisał Krzysztof Czabański.
- KO chce postawienia mediów publicznych w stan likwidacji. Joanna Lichocka: to byłoby przestępstwo
- Żakowski zaproponował polityczny pluralizm w mediach. Wściekle zaatakowali go Lis i Giertych
IAR/jmo
REKLAMA