Tarcza antyrakietowa w Redzikowie. 15 grudnia osiągnie zdolność operacyjną
- Amerykanie przekazali nam informację, że 15 grudnia zdolność operacyjną osiągnie tarcza antyrakietowa w Redzikowie - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2023-12-11, 11:05
W Redzikowie niedaleko Słupska zostały zlokalizowane elementy amerykańskiego systemu Aegis Ashore. Tarcza antyrakietowa Aegis została pierwotnie zaprojektowana jako system okrętowy do śledzenia i niszczenia pocisków. Po odpowiedniej modernizacji został również wdrożony do użytku na lądzie jako Aegis Ashore. Działa już w Deveselu w Rumunii.
Budowa amerykańskiej bazy w Redzikowie jest finansowana przez administrację Stanów Zjednoczonych, koszt prac oraz wyposażenie to niemal 900 mln dolarów.
"Ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną"
- System Obrony Przeciwrakietowej Aegis Ashore (AAMDS) odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej ochroni Polaków i infrastrukturę krytyczną – powiedział ekspert systemów obronnych i założyciel amerykańskiego Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), Riki Ellison.
Ellison wyszczególnił, że system odstrasza ograniczone pierwsze uderzenie i zmienia kalkulację przeciwnika. Po osiągnięciu zdolności operacyjnej jeszcze w tym roku będzie chronił ludność Polski i infrastrukturę krytyczną. Zapewni też więcej czasu na podjęcie decyzji oraz reakcję.
- System stanowi zarazem element odstraszania ze strony Stanów Zjednoczonych, ponieważ obsługuje go nasz personel. Każdy atak na siły zbrojne USA będzie miał znaczące konsekwencje – dodał szef MDAA.
Wśród korzyści dla Polski z instalacji AAMDS w Redzikowie wyliczył obronę przeciwrakietową Polski przed pociskami ICBM (międzykontynentalny pocisk balistyczny), pociskami balistycznymi pośredniego i średniego zasięgu wystrzeliwanymi z Iranu, a także odstraszanie przed takim atakiem.
REKLAMA
Ellison zaznaczył, że AAMDS jest częścią systemu obrony przeciwrakietowej Aegis, którego sprzęt, jak i oprogramowanie są rozmieszczone na 88 okrętach marynarki wojennej USA, które są stale ulepszane.
- Polska lokalizacja jest ograniczona do obrony przed rakietami balistycznymi, zgodnie z wymogami i uzgodnieniami z Polską, Stanami Zjednoczonymi i NATO, przeciwko Iranowi. Nie ma zainstalowanego oprogramowania systemu obrony przeciwrakietowej Aegis do obrony przed pociskami manewrującymi i zagrożeniami z powietrza ani nie planuje się umieszczenia pocisków manewrujących i przechwytujących w systemie pionowego startu w Polsce - dodał szef MDAA.
Sprzeciw Moskwy
Jednocześnie zauważył, że w Polsce może zostać zainstalowany system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, podobny do wszystkich aktywnych systemów Aegis Missile Defense na okrętach amerykańskich.
Pytany, przed jakim zagrożeniem chroni system, tłumaczył, że pociski balistyczne pośredniego i średniego zasięgu oraz zdolność do zwalczania pocisków ICBM udowodniona dzięki systemowi przechwytującemu SM3 Block IIA, przetestowanemu i sprawdzonemu pod kątem przechwytywania pocisków ICBM, zapewnią szeroki zasięg i obszar obrony dla Europy Północnej, Skandynawii i Wielkiej Brytanii przed rakietami balistycznymi z Iranu.
Ellison zwrócił uwagę, że system jest obecnie zaprojektowany do walki z Iranem. Wykorzystuje czujniki USA i NATO, skierowane w stronę Iranu, a także BMDOC (BM Command and Control) w Ramstein w Niemczech. Ma ograniczone możliwości obrony punktowej przed pociskami balistycznymi, przed zagrożeniem, w tym z Rosji - na bronionym obszarze, na którym jest skoncentrowany i zlokalizowany.
W nawiązaniu do sprzeciwów Moskwy wobec obecności systemu obrony przeciwrakietowej w krajach Europy Wschodniej i Środkowej, zwłaszcza w kontekście agresji Kremla na Ukrainę, prezes MDAA przypomniał, że Rosja zawsze protestowała przeciwko systemom obrony przeciwrakietowej USA i zawsze będzie to robić, aby utrzymać swoją przewagę.
Czytaj też:
- Premier do opozycji: nie tańczcie, jak wam zagrają w Berlinie, nie ma nic gorszego niż donoszenie na własną ojczyznę
- Szefernaker o wizycie Tuska w Koszalinie: za rządów PO ten region był pustynią inwestycyjną
dn/PAP
REKLAMA
REKLAMA