Uchwała ws. zmian w KRS w Sejmie. Pod projektem brakuje jednak podpisów premiera i członków KRS

2023-12-19, 13:01

Uchwała ws. zmian w KRS w Sejmie. Pod projektem brakuje jednak podpisów premiera i członków KRS
Podpisu premiera Donalda Tuska brakuje pod projektem uchwały ws. KRS. Foto: PAP/Leszek Szymański, wpolityce

Portal wPolityce.pl dotarł do wniosku złożonego przez PO do Sejmu i wskazuje, że brakuje pod nim wielu własnoręcznych podpisów posłów popierających projekt. Jak dodano "rys uchwały był przygotowywany w wielkim pośpiechu". Pod dokumentem nie podpisał się ani premier Donald Tusk, ani członkowie KRS wybrani ostatnio przez Sejm.

We wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy. Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

Dokument złożony w Sejmie opublikował serwis wPolityce. Oceniono, że "dlatego Donald Tusk był ostrożny jeśli chodzi o swój własnoręczny podpis pod tym groźnym bublem prawnym", ponieważ za działania niezgodne z konstytucją mogą grozić mu poważne konsekwencje.

Zarzuty karne lub Trybunał Stanu

"Donald Tusk doskonale wie, że niekonstytucyjne działania dotyczące niszczenia Krajowej Rady Sądownictwa mogą skutkować dla niego zarzutami karnymi lub orzeczeniem Trybunału Stanu" - wskazuje serwis, który dotarł do złożonego w Sejmie dokumentu.


"Zastanawia też fakt, że pod projektem nie podpisała się także posłanka Gasiuk-Pihowicz oraz poseł Robert Kropiwnicki. Ci posłowie zasiadają w Krajowej Radzie Sądownictwa, z ramienia Platformy Obywatelskiej (członkowie wybierani przez Sejm). Czy i oni rozumieją grozi wynikającą ze skutków ewentualnych zmian dyktowanych bezprawną uchwałą?" - wskazuje wPolityce. 

Jak zaznaczono, premier mógł też nie zdążyć, by złożyć podpis, ponieważ "rys uchwały był przygotowywany w wielkim pośpiechu".

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje podjęcie działań na rzecz przywrócenia zgodności stanu prawnego ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi, a także wzywa organy władzy publicznej, w szczególności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa pozycji ustrojowej oraz funkcji określonych w Konstytucji RP i właściwych dla demokratycznego państwa prawnego" - czytamy w projekcie uchwały.

Czytaj też:

pg,wpolityce,iar,pap

Polecane

Wróć do strony głównej