"To będzie źródłem anarchii w sądach". Sebastian Kaleta o uchwale ws. KRS

2023-12-20, 17:04

"To będzie źródłem anarchii w sądach". Sebastian Kaleta o uchwale ws. KRS
Sebastian Kaleta: uchwała ws. KRS będzie źródłem anarchii w sądach.Foto: PAP/Radek Pietruszka/Twitter/@MS_GOV_PL

Sebastian Kaleta ocenił, że "uchwała ws. KRS będzie źródłem anarchii w sądach i stanie się wstępem do zamachu na polską demokrację i suwerenność". Poseł PiS złożył też wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony we wtorek przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy.

Wniosek o odrzucenie

Poseł PiS Sebastian Kaleta, podkreślił, że uchwała nie wywoła żadnych skutków prawnych, ale będzie źródłem anarchii w sądach i stanie się wstępem do zamachu na polską demokrację i suwerenność. Polityk złożył wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Argumentował, że autorzy projektu uchwały ocenili, że obecna KRS jest niekonstytucyjna, jednak - jak zaznaczył - o niekonstytucyjności może rozstrzygać jedynie Trybunał Konstytucyjny.

- Cały zarzut opiera się na tym, że rzekomo tylko sędziowie mogą wskazywać część sędziowską KRS. To bzdura - powiedział Kaleta i podkreślił, że konstytucja nie przesądza, kto ma wybierać sędziów-członków KRS, określa to ustawa.

- Ta uchwała niszczy polską suwerenność, podnosi status sędziowskiej kasty ponad władzę narodu i uznaje nad naszym ustrojem unijny protektorat - powiedział poseł PiS.

Projekt uchwały

W projekcie uchwały napisano m.in., że "trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP". Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.

"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje podjęcie działań na rzecz przywrócenia zgodności stanu prawnego ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi, a także wzywa organy władzy publicznej, w szczególności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa pozycji ustrojowej oraz funkcji określonych w Konstytucji RP i właściwych dla demokratycznego państwa prawnego" - głosi projekt.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Kowal o KRS

PAP/IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej