Roztopy i silny wiatr. Ostrzeżenia IMGW. Sytuacja będzie się pogarszać
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia między innymi na terenie północnej części Dolnego Śląska. Wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych pojawiły się na Baryczy i Widawie. A to jeszcze nie koniec. IMGW prognozuje dalsze opady deszczu, co oznacza, że sytuacja będzie się pogarszać.
2023-12-28, 21:11
W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. Spodziewane są - jak powiedziała Małgorzata Tomczuk z Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - słabe opady deszczu, a na Pomorzu niewykluczony jest deszcz ze śniegiem.
- Najchłodniej będzie w dolinach karpackich i sudeckich. Tam ok. minus 1 stopnia Celsjusza. Do ok. zera stopni Celsjusza temperatura spadnie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do ok. 2-3 stopni Celsjusza w centrum. Na północnym zachodzie i na Wybrzeżu będzie najcieplej, tam 5-6 stopni Celsjusza - przekazała synoptyk IMGW.
Wiatr będzie słaby i umiarkowany, nad morzem silniejszy, w porywach do 65 km/h, także w rejonach podgórskich Karpat te porywy mogą sięgnąć do 60 km/h. Powieje z południowego zachodu.
Alert hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia zostało opublikowane w czwartek. Dotyczy m.in. rzeki Widawy od Namysłowa do ujścia do Odry, które znajduje się na północ od Wrocławia.
REKLAMA
"W okresie obowiązywania ostrzeżenia hydrologicznego, w związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych, na rzekach w zlewni Widawy i na Widawie przewidywane są dalsze wzrosty stanu wody, w Namysłowie w strefie powyżej stanu ostrzegawczego, w Zbytowej i Krzyżanowicach powyżej stanów alarmowych. Stany wody odcinkami mogą ulegać wahaniom, spowodowanym pracą urządzeń hydrotechnicznych, szczególnie w rejonie Zbytowej" - napisano w komunikacie IMGW PIB.
Podobne ostrzeżenie dotyczy Baryczy, na pograniczu Dolnego Śląska i Wielkopolski. Rzeka przepływa tam obok takich miast jak Milicz, Żmigród czy Wąsosz. Ostrzeżenia obowiązują do piątku do godz. 13.
Ostrzeżenia drugiego stopnia
Z kolei ostrzeżenia drugiego stopnia w związku z wezbraniem wód i przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewni Redy i rzece Łeba, od Lęborka do ujścia wydało w czwartek Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni.
Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od czwartku od godziny 12 do piątku do godziny 12.
REKLAMA
Pogoda na piątek
W piątek najwięcej chmur i opadów deszczu oraz deszczu ze śniegiem prognozuje się na zachodzie i północy kraju. - W centrum możliwe są przebłyski słońca. Od Górnego Śląska po Podkarpacie, Lubelszczyznę, południe Mazowsza, woj. świętokrzyskie, wschodnią cześć woj. łódzkiego mniej chmur i raczej bez opadów - wskazała Tomczuk.
Nadal będzie ciepło. W najcieplejszym momencie dnia na południu temperatura wrośnie do 10-11 stopni Celsjusza. Na zachodzie termometry wskażą maksymalnie 8-9 stopni Celsjusza, na wschodzie 6 stopni Celsjusza. Najchłodniej ma być północnym wschodzie. Tam ok. 5 stopni Celsjusza.
Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty. Nad morzem i na terenie podgórskich Karpat porywy sięgną do 65 k/h, lokalnie nad morzem do 70 km/h, w głębi kraju do 60 km/h. Powieje z południowego zachodu.
- Karuzela pogodowa na świecie. Tak ciepło nie było od dawna
- Początek 2024 roku pod znakiem prawdziwej zimy. Wrócą opady śniegu i siarczysty mróz
PAP/nt
REKLAMA