Uwaga na wezbrania rzek na Mazowszu. Obowiązuje czerwony alert IMGW

2024-02-08, 16:50

Uwaga na wezbrania rzek na Mazowszu. Obowiązuje czerwony alert IMGW
IMGW wydało alerty hydrologiczne I, II i III stopnia. Foto: jgolby/ Shutterstock/ IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia hydrologiczne. Dotyczą one m.in sytuacji na Mazowszu, gdzie w kilku miejscach spodziewane jest ponowne przekroczenie stanów alarmowych. 

Wezbrania rzek z przekroczeniem stanów alarmowych obserwowane są już na trzydziestu stacjach wodowskazowych. W środę było dwadzieścia takich punktów. Natomiast przekroczenie stanu ostrzegawczego zanotowało około stu stacji.

Kolejne ostrzeżenia hydrologiczne zostały wydane między innymi dla województwa mazowieckiego - powiedziała Emilia Szewczak z biura prasowego IMGW. - Możliwe jest przekroczenie stanu alarmowego w Białobrzegach na Pilicy, i tam zostało wydane ostrzeżenie hydrologiczne III stopnia. 

- Na mazowieckim odcinku Wisły, od ujścia Narwi do zbiornika we Włocławku, też prognozowane są możliwe wzrosty stanu wody z możliwością przekroczenia stanów alarmowych w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej, a stanu ostrzegawczego w Płocku - 

Sytuacja meteorologiczna na Mazowszu. Bug przekroczy stany alarmowe

- Sytuacja hydrologiczna pogorszy się także na Bugu. Tam przewidywane są ponowne wzrosty poziomu wody - dodała Emilia Szewczak. Wskazała, że w Małkini przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, w Wyszkowie - alarmowe, a w Popowie stan wody będzie się wahał w okolicach alarmowego. 

W styczniu na terenie gminy Małkinia Górna w województwie mazowieckim został wprowadzony alarm przeciwpowodziowy. Po wylewie Bugu strażacy zabezpieczali niżej położone budynki workami z piaskiem.

Ostrzeżenia także na Dolnym Śląsku i nad morzem

Wzrosty stanu wody w dalszym ciągu spodziewane są między innymi na rzece Barycz na Dolnym Śląsku i w górnym odcinku rzeki Narew, gdzie już teraz obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia.

Wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych mogą wystąpić też w strefie brzegowej Bałtyku.

Czytaj także: 

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej