"W radiu wszystko jest wyjątkowe". Dziennikarze Polskiego Radia dzielą się wspomnieniami

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia, ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 r. Święto to upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 r. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego, były - w 1920 r. - Stany Zjednoczone. Polskie Radio regularne nadawanie programów rozpoczęło 18 kwietnia 1926 r.

2024-02-13, 05:00

"W radiu wszystko jest wyjątkowe". Dziennikarze Polskiego Radia dzielą się wspomnieniami
Polskie Radio S.A. w Warszawie. Foto: Polskie Radio

Dziennikarz radiowej Jedynki Paweł Sztompke z Polskim Radiem związany jest od prawie 50 lat. Przyznaje, że radio to dla niego wyjątkowe miejsce, a jego siłą jest muzyka. 

- Dzień radia - najpiękniejszy dzień w roku, ale w radiu najpiękniejszym dniem jest każdy dzień tu spędzony, a Polskie Radio niedługo będzie obchodziło swoją "100" - powiedział.

Dodał, że w radiu wszystko jest wyjątkowe, a najbardziej wyjątkowa jest muzyka, z którą związany był od początku swojej działalności. 

- Dla radia muzyka jest, może nie najważniejszym, ale elementem wiodącym, obok informacji - ocenił.

REKLAMA

Posłuchaj

Paweł Sztompke o roli muzyki w radiu (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Niezwykła więź

Od lat z Polskim Radiem związany jest też Zbigniew Krajewski, którego słuchacze znają m.in. z audycji "Czas pogody" w Jedynce. Dziennikarz mówi, że dzięki magii radia można stworzyć ze słuchaczami niezwykłą więź.

Posłuchaj

Zbigniew Krajewski o niezwykłym telefonie od słuchaczki (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Niezapomniane chwile

Z kolei dziennikarz Jedynki Roman Czejarek podkreśla, że dzięki radiu przeżył wiele niezapomnianych chwil.

- Dzięki Polskiemu Radiu ściskałem rękę prezydenta Stanów Zjednoczonych, to się pamięta na całe życie. To było akurat wtedy, kiedy Polska wstępowała do NATO - wspominał. 

- Też miałem okazję podglądać od kulis naszych żołnierzy w Afganistanie czy być w dawnych republikach Związku Radzieckiego, kiedy one - Litwa, Łotwa, Estonia - wybijały się na niepodległość. Są to takie wspomnienia, których mi nikt nie zabierze - dodał.

REKLAMA

Podkreślił też, że "Lato z Radiem" to dziesiątki tysięcy przemiłych spotkań ze słuchaczami.

- Słuchacze w radiu są najważniejsi. Bez słuchaczy radia po prostu nie ma - skwitował.

Posłuchaj

Roman Czejarek o spotkaniach ze słuchaczami i wspomnieniach dzięki radiu (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Radio w Polsce

Pierwszą próbną audycję radiową w Polsce nadano ze stacji przedsiębiorstwa Polskie Towarzystwo Radiotechniczne 1 lutego 1925 r. Tę datę uznaje się za początek polskiej radiofonii. Na początku działalności Polskiego Radia audycji słuchało niespełna 5 tys. osób. Cały program był nadawany na żywo, głównie wieczorem. Większość czasu antenowego zajmowała muzyka.

Okres międzywojenny to czas intensywnej radiofonizacji kraju. Przełomowy był rok 1935, kiedy wprowadzono wiele technicznych nowości, wśród nich zapis dźwięku na stalowej taśmie. Pojawiła się też możliwość przeprowadzania transmisji z koncertów czy zawodów sportowych z różnych miejsc na świecie.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/fc/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej