82. rocznica powstania AK. Uroczystości w Warszawie. "Niedościgniony wzór służby Polsce"

2024-02-14, 15:54

82. rocznica powstania AK. Uroczystości w Warszawie. "Niedościgniony wzór służby Polsce"
Warszawa: uroczystości w 82. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Foto: PAP/Radek Pietruszka

82 lata temu Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Jest ona uważana za największą i najlepiej zorganizowaną podziemną armię w okupowanej przez Niemców Europie.

W Warszawie rocznicowe obchody z udziałem przedstawicieli władz i instytucji państwowych oraz ostatnich żyjących weteranów AK rozpoczęto przed pomnikiem generała Stefana Roweckiego "Grota".

Cele Armii Krajowej

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, przypomniał, że celem Armii Krajowej była walka o odzyskanie niepodległości Polski. - 82. lata temu tysiące patriotów złożyły przysięgę wierności Rzeczpospolitej. To był dzień, w którym rozkazem naczelnego wodza Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową - największą, najliczniejszą, podziemną armię, walczącą o to, co najcenniejsze w życiu ludzi, narodów i państw - o niepodległość - podkreślił minister Jan Józef Kasprzyk. - Żołnierze Armii Krajowej to dla nas niedościgniony wzór i przykład służby i wierności Rzeczpospolitej - mówił minister Kasprzyk.

- To przykład tych wszystkich cnót, które przez wieki tworzyły nasz polski kod kulturowy, jak honor, służba, oddane sprawie czy bezinteresowność. Oni to udowadniali w sytuacji niezwykle trudnej, w sytuacji, kiedy byliśmy pod okupacją niemiecką, kiedy wkraczali od wschodu Sowieci, kiedy trzeba było zmierzyć się z nową rzeczywistością, czyli idącym ze wschodu zniewoleniem komunistycznym. I oni zawsze byli wierni przysiędze - podkreślił Jan Józef Kasprzyk. - Jesteśmy tym pokoleniem, które może, chyba już jako ostatnie, obcować z tymi, którzy są świadkami historii, którzy chcą nam przekazać niezwykle ważną rzecz - Służcie Polsce wolnej i niepodległej, tak jak służyliśmy my - dodał.

"Szanujmy symbole, miejsca święte dla naszej historii"

Głównym punktem obchodów była uroczystość przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. - Nasza obecność podczas tej uroczystości jest wyrazem pamięci, szacunku, odpowiedzialności za prawdę o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski - prawdy, która przez wiele lat po wojnie była ukrywana - mówiła marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. - Słowo "pamiętamy" ma tutaj niezwykłą i ogromną moc. To słowo, które niesie za sobą konkretne zadania. Szanujmy tych, którzy swoimi czynami przekazali nam najważniejsze wartości, którzy byli i są dla nas drogowskazami, jak postępować w życiu i czym się kierować - powiedziała marszałek Senatu. Podkreśliła, że powinniśmy szanować symbole, "miejsca święte dla naszej historii, miejsca, które są nierozłącznym elementem naszej narodowej tożsamości". "Chwała bohaterom" - zakończyła Małgorzata Kidawa-Błońska.

W Warszawie obchody przygotowano z inicjatywy Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Jaki był charakter AK

W 1944 roku liczebność Armii Krajowej sięgała ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy. Przeprowadzała ona akcje zbrojne i sabotażowe, szkoliła kadry. Armia Krajowa miała charakter ogólnonarodowy i ponadpartyjny. Formą jej działania był też wywiad i propaganda. Podziemna armia została rozwiązana 19 stycznia 1945 roku przez generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka". W związku z zajmowaniem Polski przez okupanta sowieckiego byłym żołnierzom AK polecono prowadzenie dalszej działalności "w duchu odzyskania pełnej niepodległości państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą".

Czytaj także:

IAR/kg/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej