Ograniczenie lekcji religii w szkołach. KEP komentuje planowane zmiany
Ograniczenie lekcji religii w szkołach nie może odbywać się bez konsultacji z Kościołem i innymi związkami wyznaniowymi - podkreślano podczas konferencji w Episkopacie Polski. 80 procent uczniów w Polsce uczęszcza na katechezę.
2024-02-15, 16:38
Koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz profesor Piotr Tomasik zaznaczył, że nauczanie religii w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo lub zajęć przedszkolnych reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1992 roku, o systemie oświaty.
Jak wyjaśniał zmiana ograniczenia liczby lekcji religii może dokonać się w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi, dotąd jest tylko w formie zapowiedzi i nie jest w żaden sposób procedowana.
Dyskryminacyjny charakter wykreślenia religii
Ksiądz profesor Piotr Tomasik, odnosząc się do proponowanej przez MEN zmiany wykreślenia religii i etyki ze średniej ocen, podkreślił, że miałoby to charakter dyskryminacyjny dla uczniów. Jak zaznaczył oceny z religii i etyki są odpowiednio skodyfikowane i dzieci i młodzież, która uczęszcza na lekcji religii i nie będzie miała z tych przedmiotów wliczonej oceny do średniej będzie w jakiś sposób dyskryminowana.
Tomasik dodał, że prawo do nauczania religii systemie edukacji publicznej ma każdy zarejestrowany związek wyznaniowy w Polsce.
REKLAMA
Finansowanie lekcji religii
Komentując zapowiedzi dotyczące finansowania z budżetu państwa tylko jednej lekcji religii w szkole, ksiądz Tomasik zaznaczył, że jeśli ta lekcja odbywa się w ramach edukacji publicznej, to całość tej edukacji jest finansowana z pieniędzy publicznych.
O prawie do szkolnej katechezy mówi także Konkordat, który nie określa wymiaru godzin. Wymiar lekcji religii może być zmniejszony w poszczególnych szkołach za zgodą biskupa diecezjalnego.
Wymiar wychowawczy lekcji religii
Ksiądz profesor Paweł Mąkosa z Katedry Katechetyki Integralnej Instytutu Nauk Teologicznych Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podkreślał także, że lekcje religii mają wymiar wychowawczy, nie są sprawą wewnętrzną Kościoła, pomagają w odpowiedzi na fundamentalne pytania młodych ludzi.
- Na lekcjach religii mówi się wprost o takich problemach młodych ludzi, jak depresja, samookaleczenie - zaznaczył kapłan.
REKLAMA
Zapowiedzi MEN ws. nauczania religii
Religia jest przedmiotem szkolnym w obowiązkowym w 8 krajach Unii Europejskiej i dobrowolnym w 15 krajach tej wspólnoty i jest finansowana ze środków publicznych, państwa lub samorządów.
23 grudnia ubiegłego roku minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała ograniczenie liczby lekcji religii w szkołach. 5 lutego podczas konferencji zaproponowała także, że ocena z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen, a zmiana ta miałaby wejść do szkół 1 września 2024 roku.
Komunikat resortu
- Resort edukacji nie prowadzi prac dotyczących zmniejszenia liczby godzin religii w szkołach - poinformował rzecznik ministerstwa Piotr Otrębski. Jak tłumaczył, planowane zmiany dotyczą kwestii niewliczania ocen z religii i etyki do średniej na koniec roku.
- Chodzi o to, żeby wyrównywać szanse, skoro to są dwa przedmioty nieobowiązkowe, które zdaniem ministerstwa nie powinny być wliczane do średniej rocznej - mówił Piotr Otrębski.
REKLAMA
Dodał, że ta propozycja wpisana jest w projekt rozporządzenia, które do 29 lutego poddawane jest konsultacjom.
- "Co dalej z Funduszem Kościelnym?". Kosiniak-Kamysz zapowiada rozmowy z rządem
- Minister Nowacka: od września odchudzona podstawa programowa, więcej pracy z uczniem
IAR/fc
REKLAMA