Okrągły stół w sprawie zdrowia psychicznego uczniów. Przyjęto 130 postulatów

Podpisaniem Paktu Zdrowia Psychicznego przez uczniów, ekspertów oświatowych i polityków zakończył się okrągły stół poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Kilkadziesiąt osób rozmawiało w Senacie o tym, jak pomóc najmłodszym w kryzysie psychicznym.

2024-02-15, 16:23

Okrągły stół w sprawie zdrowia psychicznego uczniów. Przyjęto 130 postulatów
Okrągły stół w sprawie zdrowia psychicznego przyjął 130 postulatów. Foto: PAP / Tomasz Gzell

W Pakcie podsumowującym spotkanie zawarli ponad 130 postulatów, które mają poprawić dobrostan psychiczny uczniów. Organizator debaty Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej mówił w imieniu swoim i wielu rówieśników, że szkoła nie daje odpowiedniego wsparcia w tym zakresie.

- Zmieńmy szkołę, która nie jest przyjazna. Wielu z nas jest ofiarą szkoły. Straciłem zaufanie do niektórych nauczycieli, do systemu zdrowia psychicznego, więc proszę - zmieńmy to - powiedział Paweł Mrozek.

"Lepsze otoczenie dla dzieci i młodzieży"

Wicemarszałek Senatu Magdalena Biejat mówiła, że parlamentarzyści wiele wynieśli z tego spotkania. - I to, co jest najważniejsze dzisiaj, to gotowość do zmian. I zrozumienie, że kwestia zdrowia psychicznego, to nie tylko obecność psychologów i psychiatrów w poradniach, szpitalach, czy w szkołach. To nie tylko lepsza edukacja. Ale to po prostu lepsze otoczenie dla dzieci i młodzieży - dodała Magdalena Biejat.

Dziennikarka i podróżniczka, zajmująca się też tematyką zdrowia psychicznego młodych Martyna Wojciechowska wyraziła przekonanie, że rozmowy o problemach psychicznych powinny stać się normą. - Głęboko wierzymy i wszyscy się z tym zgadzamy, że najważniejsza dzisiaj jest edukacja, profilaktyka, normalizowanie mówienia o zdrowiu psychicznym. Mówienie o tym, że sięganie po pomoc to żaden obciach - zaznaczyła Martyna Wojciechowska.

REKLAMA

Posłuchaj

W Senacie zakończył się okrągły stół na temat zdrowia psychicznego uczniów i uczennic (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

W piątek Pakt Zdrowia Psychicznego ma trafić do wszystkich parlamentarzystów, do ministerstw edukacji narodowej, zdrowia oraz nauki i szkolnictwa wyższego.

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej