Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu. Dziennikarze polscy i polonijni wyróżnieni

2024-02-28, 15:27

Konkurs o Nagrodę Marszałka Senatu. Dziennikarze polscy i polonijni wyróżnieni
Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński. Foto: PAP/EPA/Tomasz Gzell

Siedmiu dziennikarzy polskich i polonijnych zostało wyróżnionych w Konkursie o Nagrodę Marszałka Senatu "Polki poza Polską". Pierwszą nagrodę otrzymała Marzena Wróbel-Szała z Radia Zachód.

Laureatkę wyróżniono za reportaż "Portrecistka emigrantów", poświęcony pisarce Danucie Mostwin. Dziennikarka powiedziała, że to opowieść o długim, ciekawym i twórczym życiu polskiej emigrantki. - Niezwykła postać, o której mało kto pamięta. A okazuje się, że trzykrotnie była zgłaszana do nagrody Nobla - mówiła Marzena Wróbel-Szała.

Nagrodę marszałka Senatu otrzymali też Andrzej Pisalnik za reportaż "Matczyny nakaz" opublikowany na portalu Polaków na Białorusi znadniemna.pl oraz Dorota Jaśkiewicz-Łebek za reportaż radiowy "Nie tylko kołysanka".

Praca na rzecz naszej narodowej tożsamości 

Nagrody laureatom wręczył wicemarszałek Senatu Rafał Grupiński. - Temat tego konkursu poświęcony Polkom mieszkającym poza granicami Rzeczpospolitej jest ważny i historycznie uzasadniony. To kobiety wypełniają naszą historię niezwykłą pracą na rzecz budowania naszej tożsamości narodowej - podkreślił wicemarszałek Senatu. Polityk podkreślił, że Senat jest instytucją szczególnie powołaną do tego, aby sprawować opiekę nad podtrzymywaniem więzi Rzeczpospolitej z Polonią oraz Polakami mieszkającymi poza granicami kraju.

Wicemarszałek Grupiński zwrócił uwagę, że oprócz tzw. starej Polonii, która jest dobrze zorganizowana, mamy też nową polską emigrację, która nie jest tak dobrze zorganizowana. I to właśnie w tej drugiej grupie trzeba szczególnie pielęgnować przywiązanie do polskiej kultury.

Kogo nagrodzono wyróżnieniami

Wyróżnienia wręczono Danucie Świątek za wywiad na nowojorskim portalu DobraPolskaSzkoła.com z polską emigrantka Izabelą Laskowską, Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż "Więcej niż dom", Katarzynie Ziółkowskiej za rozmowę "Miałam szczęście do ludzi" opublikowaną w "Kurierze" i Polish Weekly Magazin oraz Ewie Trzcińskiej za wywiad "Polki w Italii nie zawsze słonecznej" zamieszczony na portalu Polacy we Włoszech.

W ramach konkursu nadesłano czterdzieści dziewięć prac. Najwięcej z Polski, ale były też prace z Białorusi, Czech, Litwy, Kanady, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Włoch, Stanów Zjednoczonych.

Czytaj także:

IAR/Kancelaria Senatu/kg

Polecane

Wróć do strony głównej