Sejmowa komisja śledcza ds. wyborów. Kukiz: ustrój państwa jest "gangsterski"
- Nie rozumiem, dlaczego zostałem wezwany przed komisję, bo moje ugrupowanie głosowało przeciwko wyborom korespondencyjnym - powiedział Paweł Kukiz podczas zeznań przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Transmisja i relacje w przesłuchań na stronie Polskiego Radia.
2024-03-04, 11:34
Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych o godz. 10.00 rozpoczęła obrady. Pierwszym przesłuchiwanym świadkiem jest poseł Paweł Kukiz.
Pytania o naciski wobec posłów
Pierwsze pytania dotyczyły wpisu posła koła Kukiz'15 na portalu społecznościowym Facebook z 2020 roku. Podkreślił, że takie zachowanie to element obecnego ustroju politycznego. - Praktyka jest taka, jaka jest, dla mnie to jest tak oczywista sprawa (...) dyskusja z posłami, chęć przekonania tych posłów, czy też sugestie, żebyście przynajmniej zatrzasnęli się w ubikacji, albo żeby ci się laptop zepsuł, to wychodzi z jednej, i z drugiej, z trzeciej strony - powiedział.
We wpisie była mowa o naciskach wobec parlamentarzystów związanymi z wyborami prezydenckimi w formie korespondencyjnej. Kukiz podkreślił, że z niczego się nie wycofuje, ani nie ma nic do dodania do tam tej wypowiedzi.
Próby przekonywania posłów z jego koła do poparcia pomysłu wyborów korespondencyjnych nazwał "żenującą, zmasowaną i paniczną PiS-owską akcją korupcyjno-polityczną". Dodał, że "ustrój państwa jest «gangsterski»". - Jeżeli na najwyższym szczeblu zostaje podjęta decyzja o wyborach kopertowych, to wtedy wysłannicy jeżdżą, bo tak rozkazuje wódz, jeżdżą i namawiają wszystkich dookoła - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
Paweł Kukiz dodał, że był zwolennikiem przesunięcia terminu wyborów. - Głosowałem przeciwko wyborom kopertowym - przypomniał poseł. Potwierdził swoje słowa zawarte we wpisie z 5 maja 2020 roku i wyraził opinię, że nie rozumie, dlaczego został wezwany przed komisję.
Posłuchaj
Kolejni świadkowie staną przed komisją
Posłowie przesłuchają w poniedziałek 4.03 również byłego prezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota oraz posła koła Kukiz’15 Jarosława Sachajkę.
REKLAMA
Przewodniczący komisji Dariusz Joński zapowiedział, że będzie pytał między innymi o spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim, byłym ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim oraz ówczesnym wicepremierem Jackiem Sasinem.
- Będziemy pytali o wszystkie spotkania. Przedmiotem naszych zainteresowań są też rozmowy w Ministerstwie Aktywów Państwowych. To jest istotne z punktu widzenia tego, kto podejmował decyzje w sprawie wyborów korespondencyjnych - zaznaczył przewodniczący komisji.
Posłuchaj
Wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja 2020 roku drogą korespondencyjną. Ostatecznie przeprowadzono je 28 czerwca w tradycyjny sposób.
REKLAMA
IAR/st
REKLAMA