Kolejny protest rolników w Warszawie. Będą utrudnienia, zablokowane ulice i objazdy autobusów [MAPA]

2024-03-05, 12:04

Kolejny protest rolników w Warszawie. Będą utrudnienia, zablokowane ulice i objazdy autobusów [MAPA]
Rolnicy po raz kolejny przyjadą do Warszawy. Foto: PAP/Leszek Szymański

W środę 6 marca rolnicy NZZS "Solidarność" po raz drugi zjadą do Warszawy, by zaprotestować pod Sejmem oraz Kancelarią Premiera. Przedstawiamy szczegółowy opis możliwych utrudnień w ruchu.

Po raz kolejny do Warszawy zjadą się rolnicy, którzy 9 lutego ogłosili strajk generalny.

Ogromny protest

Jak podaje NSZZ "Solidarność", spodziewana jest rekordowa frekwencja. Nawet 150 tys. rolników może zjechać do Warszawy.

Strajk zapowiedziany jest do momentu spełnienia postulatów protestujących. Prawdopodobnie w czwartek dojdzie do spotkania z premierem Donaldem Tuskiem. Do tego czasu rolnicy niezmiennie mają blokować przejścia graniczne w Dorochusku, w Hrebennem i w Korczowej.

Jakie ulice omijać?

27 lutego, kiedy rolnicy po raz pierwszy pojawili się w stolicy pod hasłem "Gwiaździsty marsz na stolicę", do Warszawy przyjechało ok. 10 tys. osób.

Do porozumienia wówczas nie doszło. Spotkanie 28 lutego zakończyło się bez konkretnych ustaleń. Jak komunikowali później rolnicy, część z nich nie została wpuszczona na spotkanie z premierem Tuskiem.

Warszawiacy powinni więc w najbliższych dniach uzbroić się w cierpliwość. Podobnie jak ostatnio, protestujący zbiorą się w centrum Warszawy, pod Pałacem Kultury i Nauki. Tam spodziewane są utrudnienia w związku z parkującymi autokarami, pojazdami (w tym pojazdami rolniczymi).

Główny protest odbędzie się pod Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (przy al. Ujazdowskich), a następnie protestujący przejdą pod Sejm.

To oznacza, że kierowcy mogą spodziewać się utrudnień m.in. w rejonie ul. Puławskiej, Placu Unii Lubelskiej, alei Szucha i ul. Belwederskiej. Wydarzenie ma rozpocząć się o godz. 11, a zakończyć się o 15, Jednak w związku z zapowiedziami dużej frekwencji, rolnicy będą zjeżdżać do stolicy już od wczesnych godzin porannych.

W przypadku zablokowania przejazdu al. Ujazdowskimi, zmienionymi trasami będą kursowały autobusy linii: 116, 119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 503, E-2, N31, N81 i Z31.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński pytany o udział w proteście maszyn rolniczych w tym traktorów stwierdził, że do centrum miasta jest zakaz jeżdżenia ciągnikami.

Ponadto zauważył, że zabroniono blokady dwóch ulic: Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego. Organizatorzy strajku odwołali się od decyzji w sądzie, jednak sprawę przegrali.

Podkreślił, że policja jest w kontakcie z organizatorami protestu.

MAPA UTRUDNIEŃ

Duże utrudnienia na dojeździe do Warszawy

Utrudnień muszą spodziewać się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale także pobliskich miejscowości lub ci, którzy do Warszawy będą w najbliższych dniach jechać.

Sławomir Izdebski, szef Związku Rolników zapowiedział, że spływają coraz to nowe zgłoszenia dotyczące przyjazdu kolejnych protestujących do Warszawy.

- Być może traktory będą przywożone na lawetach. Może przyjedzie tylko jeden albo bardzo wiele - dodaje szef związku.

Portal tygodnik-rolniczy.pl potwierdza te informacje.

"Na przykład w Markach przez całą dobę (6-7 marca) 70 ciągników ma blokować skrzyżowanie dróg DW629 i S8. Wjazd i wyjazd ze stolicy będą więc mocno utrudnione" - podkreślono.

Utrudnienia mają być także na drodze krajowej nr 61, na wysokości Legionowa (między Zegrzem Południowym a Michałowem-Reginowem. Tam protestować będzie ok. 70 ciągników.

O co chodzi rolnikom?

Od wielu tygodni w Polsce i w Europie trwają liczne protesty rolników. Ich głównym postulatem jest odejście lub reforma polityki "Zielonego Ładu" oraz Wspólnej Polityki Rolnej.

Uczestnicy protestu w Polsce, blokują trasy szybkiego ruchu, przejścia graniczne z Ukrainą i Litwą, przejścia graniczne (nie całkowicie) z Czechami i Niemcami, autostrady. W ostatnim czasie rolnicy zapowiedzieli wzmocnienie strajków, jeśli premier Donald Tusk nie spotka się z przedstawicielami związków.

Rolnicy przede wszystkim sprzeciwiają się napływowi towarów zbożowych z Ukrainy oraz Rosji i Białorusi. Ponadto postulaty zakładają całkowitą reformę Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada transformację ekologiczną, a ostatnie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. To pakiet inicjatyw obejmujący wiele sektorów gospodarki, edukację, społeczeństwo, ekologię i energetykę.

***

Utrudnienia na mapie Warszawy. 

Protest rolników w Warszawie Protest rolników w Warszawie

rmf.fm/infor.pl/as

Polecane

Wróć do strony głównej