Potrzeba remontu schronów. "Samorządy potrzebują ok. 2,7 mld złotych"

2024-04-01, 07:16

Potrzeba remontu schronów. "Samorządy potrzebują ok. 2,7 mld złotych"
Schrony potrzebują renowacji. Wiceszef MSWiA o wydatkach na obronność cywilną . Foto: Adam Burakowski/REPORTER

- Z danych, które uzyskaliśmy od wojewodów, wynika, że remonty budowli ochronnych kosztowałyby ok. 2,7 mld zł - zaznaczył w rozmowie z PAP wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz. Dodał, że skala wydatków jest różna, w zależności od wielkości i zaludnienia województwa.

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz w rozmowie z Polską Agencją Prasową odniósł się m.in. do projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej - jednego z najpilniejszych projektów, nad którym pracuje resort oraz do rozporządzenia MSWiA, które określi warunki techniczne, jakim mają odpowiadać budowle ochronne, w tym schrony. Przekazał, że po ponownej inwentaryzacji miejsc skatalogowanych w poprzedniej kadencji, stworzona zostanie profesjonalna aplikacja, która poprowadzi do najbliższego dostępnego schronu lub miejsca ukrycia.

Leśniakiewicz przyznał, że resort optuje, aby kwestię remontów i budowy nowych schronów oraz ukryć doraźnych koordynowały samorządy, którym należy zapewnić wsparcie finansowe.

Potrzeba remontu schronów

Wiceszef MSWiA w wywiadzie zapytany został o remont, renowację, a nawet budowę nowych miejsc schronienia. Za te działania mają odpowiadać samorządy. 

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła rozeznanie w trybie pilnym obiektów, które ewentualnie mogłyby spełniać minimalne warunki związane z zabezpieczeniem ludności w przypadku ataku konwencjonalnego. Przygotowano raport, ale żeby mieć pewność, że miejsce ochrony spełnia podstawowe wymagania związane z tego typu obiektami chcielibyśmy dokonać ponownego sprawdzenia tych obiektów. Tym razem w odniesieniu do przygotowywanego rozporządzenia ministra MSWiA ws. warunków techniczno-użytkowych budowli ochronnych - powiedział Leśniakiewicz.

Jak dodał, w ostatnim czasie odbyła się Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, na której projektowane rozporządzenie zostało zaakceptowane przez środowisko samorządowe. 

- Przyjęcie rozporządzenia pozwoli jednoznacznie określić, czy dany obiekt, ujęty w raporcie opracowanym przez Komendą Główną PSP, spełnia określone warunki zawarte w rozporządzaniu, co pozwoli zakwalifikować ten obiekt do określonej kategorii - do schronów, czy ukryć doraźnych. Należy podkreślić, że rozporządzenie zawiera tylko warunki techniczne jakie muszą spełniać budowle ochronne z podziałem na określone kategorie schronów i ukryć doraźnych. Nie jest przedmiotem tej regulacji określanie miejsc lokalizacji budowli ochronnych oraz ich ilości w przeliczeniu na populację, ten element będzie miał swoje odzwierciedlenie w projektowanej ustawie o ochronie ludności - dodał. 

Obrona cywilna. Bocheński o potrzebie większych środków na schrony w Warszawie

Rozpoznanie w kwestii schronów ma trwać ok. 1,5 roku. To wtedy służby, na czele ze strażą pożarną mają skatalogować wszystkie obiekty ochronne. - Mamy świadomość tego, że te obiekty są w różnym stanie technicznym, zwłaszcza schrony, które były budowane głownie w latach 1950-1960. Ustawa ureguluje kwestię wydatkowania środków publicznych na remonty i budowę takich obiektów. To moim zdaniem musi być wspólna odpowiedzialność, finansowana ze środków rządu i samorządu - wyjaśnił. 

Potrzeba remontu schronów. Potrzebne miliardy

Wiceszef MSWiA zdradził, że ze wstępnych danych, jakie resort otrzymał od wojewodów wynika, że koszt remontów miejsc schronienia jest obecnie szacowany na ok. 2,7 mld zł. 

- Oczywiście ta skala jest różna, w zależności od wielkości województwa. Określamy potrzeby finansowe, również te związane z innymi zadaniami związanymi ze stworzeniem zasobów niezbędnych dla budowania odporności społecznej. Padają propozycje kwot w odniesieniu do PKB, jednak Ministerstwo Finansów wychodzi z założenia, by nie odnosić tych kwot do PKB, ale do realnych potrzeb - wyjaśnił. 

Obecnie - jak wyjaśnił - zakończysz się proces uzgodnień między resortami co do rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim mają odpowiadać budowle ochronne w Polsce. Kolejnym etapem będzie teraz ocena Rządowego Centrum Legislacji. Jeżeli RCL nie będzie miało uwag i zastrzeżeń, dokument trafi do podpisu w resortach. 

Schrony w Polsce. Konserwator zabytków: w Warszawie wiele z nich zostało zamienionych na piwnice

- Kolejna weryfikacja obiektów rozpocznie się dopiero po przyjęciu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, bowiem w tej ustawie określone będą między innymi zasady prowadzenia ewidencji, oznakowania itp. kwestie dotyczące budowli ochronnych. Ten proces musi przebiegać z udziałem samorządów, również ekspertów od konstrukcji budowlanych. Uważamy, że ten proces należy przeprowadzić bardzo rzetelnie. Stworzony zostanie katalog oraz profesjonalna aplikacja, gdzie faktycznie można będzie jednoznacznie wskazać, jaki to jest obiekt i to, czy jest dostępny. Aplikację, która poprowadzi nas do konkretnych obiektów najbliższą drogą. Ona musi być pomocna odbiorcy - powiedział Leśniakiewicz.

pap/as

Polecane

Wróć do strony głównej