Szef KRRiT trafi przed Trybunał Stanu? Sienkiewicz: rozważam skierowanie wniosku

2024-04-11, 14:58

Szef KRRiT trafi przed Trybunał Stanu? Sienkiewicz: rozważam skierowanie wniosku
Minister kultury rozważa skierowanie wniosku do parlamentu o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego KRRiT. Foto: PAP/Marcin Obara

- Rozważam skierowanie wniosku do parlamentu o Trybunał Stanu dla przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego, który nie przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu środków należnych z abonamentu radiowo-telewizyjnego - oświadczył szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz.

Sąd wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego decyzję o postawieniu w stan likwidacji Telewizji Polskiej oraz Polskiego Radia. Likwidator TVP Daniel Gorgosz wezwał przewodniczącego KRRiT do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych, a likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher powiedział, że dotychczasowe działania KRRiT ws. abonamentu są bezprawne.

Przewodniczący KRRiT nie zamierza odpowiadać na wezwanie likwidatora TVP. Pieniądze z abonamentu mają trafić wkrótce do depozytu sądowego.

"KRRiT ma obowiązek dokonania podziału środków"

Maciej Świrski uważa, że wpis likwidatorów TVP i Polskiego Radia do KRS jest nieprawomocny. W jego ocenie to daje podstawy, aby nie przekazywać spółkom pieniędzy z abonamentu.

Według prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, członka Trybunału Stanu Przemysława Rosatiego taka postawa nie ma odzwierciedlenia w przepisach prawa. - Sam fakt związany z tym, kto aktualnie jest uprawniony do reprezentowania danej spółki, nie stanowi podstawy do tego, by nie realizować przepisów ustawy o KRRiT - powiedział Rosati w Polskim Radiu 24.

Pokreślił, że KRRiT ma "obowiązek dokonania podziału środków pomiędzy jednostki publicznej radiofonii i telewizji".

- Być może z perspektywy KRRiT nie wiadomo, kto jest aktualnie uprawniony do prowadzenia spraw spółki, będącej jednostką publiczną radiofonii i telewizji. Nie stanowi to jednak podstawy do tego, by nie realizować ustawowego obowiązku. Przypomnę, że środki nie są przecież przekazywane do ręki likwidatora czy prezesa zarządu, tylko na rachunek spółki. W konsekwencji spółka powinna te środki otrzymać - dodał prezes Naczelnej Rady Adwokackiej.

Posłuchaj

Minister kultury rozważa złożenie wniosku o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR) 0:52
+
Dodaj do playlisty

"Wniosek Sienkiewicza miałby mocne uzasadnienie"

Z kolei prawnik Michał Romanowski wskazał, że wpis do KRS, mimo że nieprawomocny, jest obligatoryjny dla KRRiT i jej przewodniczącego.

Ekspert ocenił, że jeżeli Bartłomiej Sienkiewicz złoży wniosek o postawienie Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu, będzie on miał bardzo mocne uzasadnienie.

Posłuchaj

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest zobowiązana do wypłaty abonamentu dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Trybunał Stanu dla szefa KRRiT? Suchoń: to właściwa instancja

- Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski powinien przestrzegać prawa - mówi szef klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Polityk odniósł się do zapowiedzi ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza, że rozważa on wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu szefa KRRiT. 

Mirosław Suchoń powiedział, że przewodniczący Krajowej Rady powinien przestrzegać prawa. - Jeżeli nie wypełnia tych obowiązków, wtedy w przypadku tego urzędnika Trybunał Stanu jest właściwą instancją, żeby rozstrzygnąć kwestię zarzutów - mówi poseł.

Posłuchaj

Suchoń: Maciej Świrski powinien przestrzegać prawa (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/łl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej