Polskie drony FlyEye trafią do naszej armii. MON podpisał umowę wykonawczą

W Ożarowie Mazowieckim minister obrony narodowej podpisał umowę wykonawczą z firmą WB Electronics na dostawę siedmiu zestawów Miniaturowych Bezzałogowych Systemów Powietrznych. To oznacza, że niebawem do polskiej armii trafi pierwszy zestaw czterech polskich dronów FlyEye.

2024-04-17, 20:56

Polskie drony FlyEye trafią do naszej armii. MON podpisał umowę wykonawczą
MON podpisał umowę z WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla polskiej armii. Foto: PAP/Albert Zawada

Wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jest to sprawdzony na Ukrainie sprzęt, który jest polskiej produkcji.

Polskie drony FlyEye trafią do naszej armii

Minister powiedział także, że z bezzałogowców będą korzystać szczególnie wojska obrony terytorialnej, a będą im one służyć do rozpoznania.

Wiceszef MON Paweł Bejda podkreślił, że dzięki zamówieniom zbrojeniowym w polskiej firmie tworzone są nowe miejsca pracy w kraju. Wiceminister zaznaczył, że jest to sukces polskiego podatnika, który przeznacza duże środki na obronność, a powinnością polityków jest, aby te pieniądze zostawały w Polsce.

Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics, stwierdził, że produkcja bezzałogowców w Polsce jest bardzo ważna. Wyjaśnił, że Polska musi posiadać własne technologie, bo tylko one będą pozwalały polskiej armii nadążać za zmieniającym się polem walki i modyfikacjami wprowadzanymi przez przeciwnika.

REKLAMA

To początek dostaw

Według umowy ramowej docelowo firma ma dostarczyć polskiej armii łącznie 1600 sztuk takich bezałogowców. Umowa wykonawcza jest zawierana pomiędzy Skarbem Państwa-Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. Zestawy zostaną dostarczone wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym. Dostawy bezzałogowców w najnowszych wersjach zostaną zrealizowane do końca tego roku.

W listopadzie ubiegłego roku polskie Siły Zbrojne odebrały pięć zmodernizowanych zestawów, które na mocy umowy z grudnia 2022 roku producent unowocześnił do wersji FlyEye v 3.6. Usprawnienia dotyczyły modyfikacji systemów nawigacyjnych, wzmocnienia poziomu bezpieczeństwa oraz integracji BSP z Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem (ZZKO) TOPAZ.

Czytaj również:

Posłuchaj

Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że jest to sprawdzony na Ukrainie sprzęt, który jest polskiej produkcji (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Wiceszef MON Paweł Bejda podkreślił, że dzięki zamówieniom zbrojeniowym w polskiej firmie tworzone są nowe miejsca pracy w kraju (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Piotr Wojciechowski prezes zarządu WB Electronics podkreślił, że produkcja bezzałogowców w Polsce jest bardzo ważna (IAR) 0:15
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej