Od lekcji historii po naukę zumby. Tak świętowano w całej Polsce

Polacy uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Korzystając z pięknej pogody, uczestniczyli w koncertach, piknikach, defiladach, pokazach tańców narodowych, ale także żywych lekcjach historii, czy przejazdach po mieście zabytkowym taborem komunikacyjnym.

2024-05-03, 18:23

Od lekcji historii po naukę zumby. Tak świętowano w całej Polsce
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, na lubelskim rynku zatańczono poloneza. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

W Łodzi wojewódzkie obchody Święta 3 Maja rozpoczęły się mszą św. w intencji ojczyzny w archikatedrze; celebrował ją metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. Później na pl. Jana Pawła II uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W programie były też: zmiana warty, apel pamięci, salwa honorowa oraz defilada kompanii honorowych.

- Konstytucja 3 Maja zainicjowała modernizację kraju w myśl zachodnioeuropejskiego oświecenia. (…) Jednym z marzeń twórców konstytucji było sprawnie funkcjonujące państwo. To marzenie realizuje się nie tylko w sprawnym, wzajemnym nadzorze jednostek, ale przede wszystkim we wzajemnej współpracy i chęci działania na rzecz rozwoju kraju, regionu, miasta, czy wsi – podkreśliła wojewoda łódzka Dorota Ryl.

Atrakcje na 3 maja. Poznaniaków przewiozły zabytkowe tramwaje i autobusy

Uroczystości w Poznaniu, stolicy Wielkopolski, rozpoczęły się od złożenia wspólnego wieńca przez włodarzy miasta, powiatu i regionu przy posągu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Sądowej Ratusza. W poznańskiej farze odprawiona została msza. Natomiast w południe na pl. Wolności, gdzie odbyły się główne uroczystości z udziałem wojska i w obecności przedstawicieli władz miasta i regionu, po podniesieniu biało-czerwonej flagi, odczytana została preambuła do Konstytucji 3 Maja, a żołnierze oddali salwę honorową. Uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej oraz defilada pododdziałów.

REKLAMA

Dodatkową atrakcją były stojące przy placu zabytkowe tramwaje i autobus; można je było zwiedzić, a później wybrać się nimi na przejażdżkę. Z okazji Święta Konstytucji 3 maja, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzyły dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim.

Warszawa. Lekcja historii w Łazienkach 

W Ogrodach Łazienek królewskich można było "Spotkać się z Żywą Historią". Przenieść się w świat przeszłości między Pałacem na Wyspie a Podchorążówką. Rekonstruktor w stroju z epoki dzielił się wiedzą o wybitnych postaciach historycznych związanymi z Polską i Łazienkami Królewskimi: Stanisławie Auguście, Stanisławie Herakliuszu Lubomirskim i orderach. 

Posłuchaj

Muzeum Łazienki Królewski zorganizowały lekcję historii dla dzieci. Z mikrofonem IAR była tam Małgorzata Wosiek (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

3 maja warszawiacy mogli wziąć udział nie tylko w lekcji historii. Ulicami centrum miasta przeszedł uroczysty Marsz Konstytucji 3 Maja. Jego uczestnicy wyruszyli o czternastej z placu Konstytucji w kierunku placu Bankowego. Maszerujący śpiewali rockowe piosenki - łącznie ponad 30 utworów - między innymi Kultu, zespołu Dwa plus jeden i Czesława Niemena. 

Czytaj także: 

Mieszkańcy Ochoty mogli też wziąć udział w patriotycznym, biało-czerwonym maratonie zumby. Na boisku dzielnicowego Ośrodka Sportu i Rekreacji tradycyjną formułę zajęć wzbogacono o elementy patriotyczne. Oprócz typowo zumbowych rytmów, usłyszeć i zatańczyć można było również poloneza.

REKLAMA

Posłuchaj

Pomysłodawczynią maratonu zumby na Ochocie jest instruktorka Natalia Krzemińska. Z nią oraz uczestnikami zabawy rozmawiała Jolanta Krzemińska (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

Kraków. Uroczysty pochód ulicami miasta

Krakowskie świętowanie 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęło się od złożenia kwiatów przy pomniku Hugona Kołłątaja oraz przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Następnie w Katedrze Wawelskiej odprawiona została msza św. w intencji ojczyzny, której przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu nabożeństwa na Wawelu uformował się uroczysty pochód patriotyczny, który przeszedł Traktem Królewskim na plac Jana Matejki. Jego uczestnicy zatrzymali się przed Krzyżem Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, gdzie poszczególne delegacje złożyły kwiaty. Po dotarciu na plac Jana Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, nastąpiło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, wojsko wykonało salwę honorową oraz uroczystą zmianę warty, a także odczytano Apel Pamięci.

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar podczas uroczystości zwrócił uwagę, że w tym roku w maju zbiega się szereg jubileuszy, w tym 20-lecie przystąpienia Polski do UE oraz 25. rocznica członkostwa naszego kraju w NATO. Podczas uroczystości na placu Jana Matejki, wojewoda małopolski wręczył odznaczenia państwowe oraz akty nadania obywatelstwa polskiego.

Finałem tegorocznych krakowskich obchodów była defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. Widzowie mogli zobaczyć pojazdy reprezentacyjne m.in.: Wojska Polskiego, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Straży Pożarnej, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie.

REKLAMA

Późnym popołudniem na Małym Rynku rozpocznie się 87. Krakowska Lekcja Śpiewania pod hasłem "Majowa Jutrzenka". Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności wybrzmiały pieśni i piosenki patriotyczne. Lekcję prowadził Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.

3 maja w Białymstoku

Uroczystości w Białymstoku odbyły się tradycyjnie przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Wojewoda podlaski Jacek Brzozowski podkreślił, że Konstytucja 3 maja była najbardziej wyrazistym znakiem przemiany ówczesnych elit, a bez niej "nie byłoby polskich romantyków, powstańców, ani działaczy niepodległościowych, nie byłoby bez niej Czartoryskiego, Mickiewicza, Wysockiego, ani Traugutta, nie byłoby wspaniałego hasła, które towarzyszy nam do dziś: »za Naszą i Waszą wolność«".

- Hołd oddany Konstytucji i jej twórcom jest przede wszystkim wyrazem przekonania, że nie ma Polski bez wolności, a ta niemożliwa jest bez naszej ciężkiej pracy i zaangażowania - zaznaczył wojewoda.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił z kolei, że Konstytucja 3 maja nie jest wyłącznie dokumentem historycznym czy zabytkiem kultury, a jej dziedzictwo jest nadal żywe, aktualnie obowiązująca Konstytucja to - jak zaznaczył prezydent - "jej spadkobierczyni".

REKLAMA

Czytaj także: 

Uroczystości w Kielcach

W Kielcach obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej.

- Uchwalenie Konstytucji, to chyba jedyny w dziejach światowego parlamentaryzmu przypadek, gdy klasa rządząca sama, dobrowolnie, bez rozlewu krwi, potrafiła ograniczyć swoje prawa, znajdując jednocześnie kompromis - powiedział podczas homilii biskup kielecki Jan Piotrowski. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zebrani na placu przed Muzeum Narodowym w Kielcach odśpiewali hymn państwowy, a następnie przeszli przed pomnik Stanisława Staszica, gdzie odbyła się główna część uroczystości.

233 lata temu, 3 maja 1791 r., Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa regulująca organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Obowiązywała zaledwie kilkanaście miesięcy.

[ZOBACZ TAKŻE] Prezydent Aleksander Kwaśniewski gościem Polskiego Radia:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej