Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Ciąż mnogich jest coraz więcej
Bliźniaki rodzą się raz na 80 porodów i ciągle liczba ciąż mnogich rośnie - powiedział Polskiemu Radiu ginekolog-położnik Bartosz Godek. Wiąże się to z tym, że kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo i coraz więcej par korzysta z technik wspomaganego rozrodu - wskazał.
2024-05-19, 09:22
- To nie tylko wspomagany rozród, jest to także związane z wiekiem pacjentki. Znaczenie mają też predyspozycje genetyczne. Jeśli w rodzinie występowały bliźniaki u mamy, to później pacjentka ma większą szansę na to, żeby też doszło u niej do poliowulacji - większej liczby komórek jajowych i przez to może dojść do ciąży mnogiej - najczęściej jest to ciąża bliźniacza - wyjaśnił specjalista.
Ciąża mnoga. Większe ryzyko
Bartosz Godek podkreślił, że ciąża mnoga jest obarczona większym ryzykiem powikłań.
- Najczęstszym powikłaniem jest poród przedwczesny, nawet blisko połowa bliźniąt rodzi się jako wcześniaki. Poza tym wszelkie patologie ciąży, takie jak: cukrzyca ciążowa, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą, cholestaza ciężarnych - wszystkie te powikłania dużo częściej występują w ciąży bliźniaczej, niż w ciąży pojedynczej - mówił.
Posłuchaj
REKLAMA
Ogólnopolski Dzień Bliźniąt. Przy porodzie potrzebny ekspert
Ginekolog dodał, że ciąża bliźniacza powinna być prowadzona przez położnika, który ma doświadczenie w tym zakresie. Natomiast sam poród powinien odbyć się w szpitalu specjalistycznym, ale nie musi się kończyć cesarskim cięciem.
- Jest to poród, który wymaga nadzoru lekarza, położnika czy perinatologa. Powinien być w ośrodku, który ma doświadczenie w takich porodach. Jeśli poród jest możliwy drogami natury w ciąży bliźniaczej, to na pewno jest to lepsze i dla dzieci i mamy, która szybciej dochodzi do siebie - mówił Bartosz Godek.
Posłuchaj
ms/Joanna Stankiewicz, IAR
REKLAMA