Szefowie rozgłośni regionalnych: Świrski rozpowszechnia fake newsy

Szefowie Polskiego Radia oraz rozgłośni regionalnych oskarżają przewodniczącego KRRiT o rozpowszechnianie fake newsów. Kierowana przez Macieja Świrskiego instytucja nie przekazuje spółkom należnych im środków z abonamentu.

2024-05-31, 06:36

Szefowie rozgłośni regionalnych: Świrski rozpowszechnia fake newsy
Szefa KRRiT blokuje środki dla mediów publicznych, w związku z czym powstał wniosek postawienia go przed Trybunałem Stanu.Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio

Likwidator Polskiego Radia i likwidatorzy 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia w wydanym oświadczeniu wyrazili stanowczy sprzeciw wobec rozpowszechniania przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji zmanipulowanych informacji, wprowadzających w błąd opinię publiczną.

Fałszywe stwierdzenia

Likwidatorzy stwierdzili w wydanym oświadczeniu, że nie jest prawdą - co przekazało KRRiT - że "środki z abonamentu są jedynie uzupełnieniem kosztów nadawania, z przeznaczeniem wyłącznie na realizację misji publicznej".

Redaktorka naczelna i likwidatorka Radia Katowice Ewelina Kosałka-Passia zauważyła, że wbrew słowom Macieja Świrskiego nadawcy nie mogą pobierać środków z depozytu. - Nie jest prawdą, że likwidatorzy mogą podjąć te pieniądze z depozytów sądowych - sądy odrzucają wnioski przewodniczącego KRRiT - powiedziała likwidatorka.

- Jak czytamy w licznych sądowych uzasadnieniach, na przykład w ostatnim uzasadnieniu Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, "Wnioskodawca - KRRiT - nie posiada zdolności sądowej ani procesowej" - czyli nie może wnioskować o depozyt - podkreśla.

REKLAMA

Środki niezbędne do realizacji misji

Likwidator Radia Łódź Jacek Grudzień podkreślił, że środki z abonamentu są mediom publicznym niezbędne. - Pieniądze z abonamentu zarówno w przypadku Polskiego Radia, jak i 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia są podstawą funkcjonowania niezbędną do wykonania misji publicznej" - powiedział likwidator Radia Łódź.

Posłuchaj

Likwidator Radia Łódź Jacek Grudzień: środki z abonamentu są mediom publicznym niezbędne (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

- Jedynie dwa sądy w Polsce - w Olsztynie i Poznaniu - przyjęły pierwszy depozyt wysłany przez Macieja Świrskiego, kolejne wnioski depozytowe także w tych sądach zostały odrzucone przez referendarzy sądowych. Tylko jeden depozyt sądowy trafił na konto Radia Olsztyn w likwidacji. Z kolei Radio Poznań w likwidacji do dziś czeka na uprawomocnienie się decyzji sądu w sprawie wypłaty depozytu - zauważył redaktor naczelny i likwidator Radia Poznań, Piotr Michalak.

Podkreślił, że środki nie powinny być przez KRRiT przekazywane do depozytów.

"Informujemy słuchaczy"

Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher podkreśla, że "Polskie Radio i 17 rozgłośni Polskiego Radia nie rozpowszechniają fake newsów".

REKLAMA

- Informujemy naszych słuchaczy w specjalnych komunikatach, gdzie znajdują się pieniądze z abonamentu i kto blokuje przekazywanie tych środków - podkreślił. - To nasz misyjny obowiązek - zaznaczył Paweł Majcher.

Posłuchaj

Likwidator Polskiego Radia Paweł Majcher: wbrew słowom Macieja Świrskiego nadawcy nie mogą pobierać środków z depozytu (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Kilka dni temu Polskie Radio oraz 17 regionalnych rozgłośni rozpoczęło wspólną kampanię społeczną. W specjalnych komunikatach słuchacze są informowani, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, kierowana przez Macieja Świrskiego, od początku roku nie przekazuje należnego abonamentu. Kwota, którą blokuje Maciej Świrski, to tylko w przypadku rozgłośni regionalnych już ponad 80 milionów złotych.

73 mln zł z odsetkami

12 kwietnia Polskie Radio informowało, że do przewodniczącego KRRiT trafiło ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Chodzi o prawie 73 miliony złotych wraz z odsetkami, które nie zostały wypłacone Polskiemu Radiu. Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach, są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. Z komunikatów słuchacze dowiadują się dokładnie, na co jest przekazywany abonament - na misyjny program.

23 maja posłowie Koalicji Obywatelskiej złożyli do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o postawienie szefa KRRiT Macieja Świrskiego przed Trybunałem Stanu. Pod wnioskiem podpisało się 185 parlamentarzystów koalicji rządowej. Jest tam materiał dowodowy i 11 zarzutów. Najważniejsze to blokowanie środków dla TVP i Polskiego Radia, a także wrogie traktowanie mediów prywatnych oraz niewypełnianie swoich obowiązków.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, publiczna radiofonia i telewizja realizuje misję publiczną, oferując na zasadach określonych w ustawie całemu społeczeństwu i poszczególnym jego częściom zróżnicowane programy i inne usługi w zakresie informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu - cechujące się pluralizmem, bezstronnością, wyważeniem i niezależnością, innowacyjnością, wysoką jakością, a także integralnością przekazu.

Czytaj także:

Oglądaj także: "Świrski złamał trzy ustawy"

pg,iar/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej