Zmarł Jerzy Stuhr. Prezydent: wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina
"Odszedł Jerzy Stuhr - wybitna Postać polskiej sceny teatralnej i filmowej. Jego kreacje aktorskie pozostaną na zawsze świadectwem wybitnego talentu i profesjonalizmu" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.
2024-07-09, 15:40
Nie żyje Jerzy Stuhr. Wybitny aktor i reżyser filmowy oraz teatralny, profesor sztuki, pisarz i pedagog. Wieloletni rektor krakowskiej szkoły teatralnej. Artysta miał 77 lat.
"Swoją grą wyznaczył najlepsze standardy polskiego teatru i kina. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie" - napisał w serwisie X prezydent Andrzej Duda.
Zmarł Jerzy Stuhr. "Człowiek wielu talentów"
Jerzego Stuhra wspominają artyści i ludzie kultury. Nazywają go "mistrzem" i "jedną z najważniejszych postaci polskiej kultury".
Według Jana Englerta, Jerzy Stuhr należał do grona najbardziej wszechstronnych polskich artystów, odnajdywał się zarówno, w repertuarze dramatycznym, jak i komediowym.
REKLAMA
- To był człowiek wielu talentów, które spożytkował na prawdziwej, rzetelnej i uczciwej pracy. Pracy, która nie wymaga szyldów, nazw, czy nawet epitafium, to jest coś, co zostaje, jest trwałe. Nauczyciel, aktor reżyser, pisarz, człowiek który dzielił się swoimi talentami z innymi - mówił Englert.
Posłuchaj
Jerzy Zelnik wspomniał, że kiedy Jerzy Stuhr pojawiał się na ekranie, to zawsze to było znaczące. W Polskim Radiu 24 podkreślał, że trudno wymienić wszystkie jego zasługi i role. - Wybitny aktor, znakomity reżyser. Różniliśmy się pod pewnymi względami, ale bardzo pięknie. Jednak przede wszystkim tu jest mowa o jego talencie, talencie wybitnym. To była wielka postać teatru i filmu - powiedział.
Feliks Falk, reżyser filmu "Wodzirej", w którym Stuhr stworzył jedną ze swoich pierwszych słynnych kreacji, powiedział, że zmarły artysta był niezwykle utalentowany, pomysłowy, pracowity, a jednocześnie pełen poczucia humoru.
Również Falk podkreślał wszechstronność aktora.
REKLAMA
Nie żyje Jerzy Stuhr. Grał u największych reżyserów
Jerzy Stuhr rozpoczął karierę w Starym Teatrze w Krakowie. Największą popularność przyniosły mu role filmowe. Pracował z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Kieślowskim, Krzysztofem Zanussim, Juliuszem Machulskim, Jerzym Jarockim, Wandą Laskowską i innymi wybitnymi twórcami. Rozpoznawalność zyskał między innymi dzięki rolom w "Seksmisji", "Kingsajzie", "Kilerze".
Zdaniem krytyków, rozpoczął nową erę w polskim dubbingu - jego najsłynniejszą rolą jest osioł ze "Shreka", ale głos podkładał między innymi pod listonosza Josepha Roulina w nominowanym do Oscara "Twoim Vincencie".
Posłuchaj
W ostatnich kilkunastu latach zmagał się z problemami zdrowotnymi, walczył z nowotworem, przeszedł zawał serca i udar. Jerzy Stuhr był odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej za rolę drugoplanową w filmie "Persona non grata" w 2005. W 2018 roku otrzymał nagrodę specjalną za osiągnięcia życia.
Zobacz również:
ms/IAR, PAP
REKLAMA
REKLAMA