Wydano 100 mln zł, powstały 33 domy. Wyniki audytu szokują

Będzie zawiadomienie do prokuratury w związku z wykrytymi nieprawidłowościami firmy deweloperskiej Polskie Domy Drewniane. Spółka przeznaczyła ponad 100 milionów złotych na budowę 33 ekologicznych budynków mieszkalnych.

2024-07-31, 18:27

Wydano 100 mln zł, powstały 33 domy. Wyniki audytu szokują
Ministerstwo zawiadomi prokuraturę po audycie spółki Polskie Domy Drewniane. Foto: Shutterstock/Unvgar

- Audyt wykazał szereg nieprawidłowości. Dotyczyły one zarówno braku realizacji celów, które zostały postawione przed tą spółką, ale również nieprawidłowości w kontekście nabywania nieruchomości, zakupu towarów i usług, a także w kontekście zatrudniania pracowników - mówiła prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Dorota Zawadzka-Stępniak.

Polskie Domy Drewniane miały zapewnić powstanie wielu tysięcy ogólnodostępnych, energooszczędnych i tanich lokali, tymczasem wybudowano jedynie nieco ponad trzydzieści, z czego większość nie została sprzedana.

Posłuchaj

MKiŚ zawiadomi prokuraturę po audycie spółki Polskie Domy Drewniane. Cz. I (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

- Przeznaczono na to 100 milionów złotych, z czego 50 milionów złotych na zakup nieruchomości. Audyt również jasno wykazał, że ponad 3 miliony złotych wydano na działanie stricte niezwiązane z potrzebami spółki. NFOŚiGW jest większościowym właścicielem PDD i mamy ogromną wątpliwość co do funkcjonowania tej firmy deweloperskiej - mówiła Dorota Zawadzka-Stępniak.

15 mln straty. Niegospodarność Polskich Domów Drewnianych

Prezes zarzuca niegospodarność poprzedniemu zarządowi Polskich Domów Drewnianych. Powiedziała, że spółka ta od samego początku generowała straty, największe - w ubiegłym roku, na kwotę ponad 15 milionów złotych.

REKLAMA

Posłuchaj

MKiŚ zawiadomi prokuraturę po audycie spółki Polskie Domy Drewniane. Cz. II (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Spółka Polskie Domy Drewniane została powołana w 2019 roku przez ówczesnych przedstawicieli NFOŚiGW i Banku Ochrony Środowiska. Została dokapitalizowana kwotą w wysokości 120 milionów złotych. Jej zadaniem była budowa ekologicznych, a tym samym tanich w utrzymaniu budynków mieszkalnych i usługowych, z wykorzystaniem krajowego przemysłu drzewnego.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej