Przekroczenie prędkości przestępstwem, brak OC - konfiskata auta. Rząd szykuje nowe przepisy
Przekroczenie prędkości to przestępstwo, a niezapłacone OC poskutkuje utratą samochodu. Takie plany ma rząd, który chce zaostrzyć kary dla sprawców wypadków. Poszczególne resorty dyskutują także nad wprowadzeniem do polskiego prawa kategorii zabójstwa drogowego.
2024-09-25, 11:08
Dyskusja na ten temat powróciła do polskiej debaty publicznej po tragicznym wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Tematem zajęli się również politycy. Trwają rozmowy międzyresortowe na temat zaostrzenia prawa wobec piratów drogowych.
Jak ustaliła Interia, nad zmianami w przepisach pracują m.in. minister sprawiedliwości Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek oraz senator Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący senackiej komisji ustawodawczej.
W planach jest zaostrzenie kar nie tylko dla pijanych kierowców, ale także dla uczestników nielegalnych wyścigów, osób przekraczających dwukrotnie prędkość lub nieposiadających uprawnień do kierowania pojazdami. Takie czyny miałyby być traktowane jako przestępstwa.
Nie masz OC? Możesz stracić samochód
Dodatkowo, analizowane są zmiany dotyczące konfiskaty pojazdów osób nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia OC. Rozważany jest m.in. model podobny do brytyjskiego, gdzie za długotrwały brak polisy pojazd może zostać zabrany.
REKLAMA
Senator Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że wypadki drogowe to nie tylko tragedia dla ofiar i ich rodzin, ale także istotna kwestia dla jakości życia wszystkich obywateli. Dodaje, że nowe regulacje będą wymagały zmiany różnych ustaw. Bo istotna jest spójność prawa w tym zakresie.
- Chcemy, żeby nasza zmiana przepisów Kodeksu karnego była spójna chociażby z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych i kodeksem cywilnym. Oczywiście, że wykorzystamy istniejące już instrumenty, takie jak na przykład dozór elektroniczny, czy obowiązek stosowania, wobec określonej grupy przestępców, blokad antyalkoholowych - podkreślił w rozmowie z Interią Krzysztof Kwiatkowski.
- Do przygotowania kompleksowych rozwiązań stworzyłem przy komisji ustawodawczej Senatu grupę ekspertów - dodał polityk.
Polskie prawo już teraz surowo traktuje kierowców powodujących wypadki pod wpływem alkoholu. Ale zdaniem senatora Kwiatkowskiego przepisy wymagają uszczelnienia, aby skuteczniej walczyć z drogowymi przestępcami i zapobiegać tragediom.
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej
Do wypadku spowodowanego przez Łukasza Ż. doszło na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Sprawca, kierując volkswagenem, uderzył w tył forda, którym podróżowały cztery osoby. W wyniku zderzenia zginął 37-letni pasażer forda - ojciec rodziny, a jego żona i dwójka dzieci zostali ranni. Łukasz Ż. uciekł z miejsca zdarzenia.
Został później zatrzymany w Niemczech na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Czeka na ekstradycję do Polski, gdzie grozi mu kara do 12 lat więzienia. Łukasz Ż. wcześniej miał orzeczonych kilka sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Odsiedział także karę pozbawienia wolności.
Interia/bartos
REKLAMA
REKLAMA