Zawody "męskie" i "kobiece". Dr Olga Czeranowska o roli stereotypów
- Pewne rzeczy, które nam się wydają odwieczne, wcale takie nie są (…) zawód nauczyciela był kiedyś bardzo "męskim" zawodem, dopiero potem stał się "kobiecy". Natomiast w przypadku branży IT to wszystko zmienia się bardzo szybko. Jeszcze parę lat temu więcej pań było w specjalizacjach graficznych, teraz jest to testowane, może za dziesięć lat to będzie coś innego, te podziały się poruszają - mówiła w Polskim Radiu 24 socjolog, dr Olga Czeranowska.
2024-10-02, 13:34
Podział na "kobiece" i "męskie" wiąże się ze stereotypowo przypisywanym każdej z płci cechom i wrodzonym kwalifikacjom. Mogą to być takie cechy jak siła fizyczna czy racjonalne myślenie w przypadku mężczyzn lub też umiejętność postępowania z dziećmi i kompetencje społeczne u kobiet.
Dr Olga Czeranowska zwracała uwagę, że postęp technologiczny i automatyzacja oddziela pewne prace od siły fizycznej, co sprawia, że typowe podziały na zawody "męskie" i "kobiece" przestają być aktualne.
Z drugiej strony, wciąż silne są wzorce, które mogą przeszkadzać w podejmowaniu nieszablonowych ról. Ekspertka przywołała zawód nauczyciela w placówce przedszkolnej. - Dużym problem i przeszkodą, z którym spotykają się panowie pracujący w edukacji, jest to, że ten sektor nie zapewnia dobrej sytuacji finansowej. W kilku wywiadach pojawił się wątek, że panowie, którzy wykonują takie zajęcia, są negatywnie oceniani poza środowiskiem pracy np. poprzez to, że nie będą w stanie utrzymać rodziny pod względem finansowym. Tu wracamy do bardzo tradycyjnego patriarchalnego wzorca - zaznaczyła dr Czeranowska.
Posłuchaj
Dr Olga Czeranowska jest autorką badania "Zawodowe mniejszości płciowe. Analiza sytuacji kobiet w zawodach zmaskulinizowanych i mężczyzn w zawodach sfeminizowanych
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: dr Olga Czeranowska (SWPS)
Data emisji: 01.10.2024
Godzina emisji: 21.06
PR24/ka
REKLAMA