Polki boją się tego badania. Profilaktyka może uratować życie
Zaledwie co trzecia kobieta zgłasza się na bezpłatną mammografię w ramach profilaktyki raka piersi. Polki się nie badają, bo boją się nowotworu albo nie wiedzą, jakie to ważne. A wczesne wykrycie raka zwiększa szansę na wyleczenie - podkreślają specjaliści.
2024-10-27, 12:07
Krajowa konsultant w dziedzinie epidemiologii, prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz uważa, że w promowanie mammografii i innych badań profilaktycznych powinni aktywnie włączyć się lekarze rodzinni.
- Może jest możliwość, żeby lekarze zapytali: jak dawno robiła pani mammografię? Jeżeli jest to długi czas, to taki lekarz może powiedzieć: Pani Zosiu, proszę wykonać badanie, jest taka potrzeba, musimy to sprawdzić - mówi prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz.
Pomocne personalizowane SMS-y
Z badania zainicjowanego przez Fundację OnkoCafe - Razem Lepiej wynika, że efekty przynoszą najprostsze metody, w tym bezpośrednie zaproszenie na badanie, na przykład SMS-em - mówi Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe.
- Konieczne są SMS-y personalizowane, adresowane do grupy, która kwalifikuje się do badań przesiewowych, ale te SMS-y muszą być interaktywne, czyli zawierać jednocześnie link do spisu realizatorów lub adres placówki, w której można skorzystać z badania - wyjaśnia Anna Kupiecka.
REKLAMA
Dodaje, że dobrym rozwiązaniem byłyby również powiadomienia o badaniach w Internetowym Koncie Pacjenta.
Bezpłatny program profilaktyki raka piersi obejmuje kobiety w wieku od 45 do 74 lat. Badania wykonuje się raz na dwa lata. Październik jest miesiącem świadomości raka piersi.
- Widzisz serduszko? Tak wygląda rak piersi pod mikroskopem
- To pomaga w walce z rakiem. Naukowcy potwierdzają, wystarczy 30 minut
IAR, paw/
REKLAMA
REKLAMA