Nie żyje Urszula Trawińska-Moroz. Wybitna śpiewaczka miała 87 lat
Zmarła śpiewaczka Urszula Trawińska-Moroz. Była sopranem koloraturowym, solistką Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w latach 1964-1988. Ponadto m. in. zajmowała się reżyserią i szefowała kilku teatrom. Miała 87 lat.
2025-01-09, 09:30
W Teatrze Wielkim wykonywała m.in. partię tytułową w "Łucji z Lammermooru" Gaetana Donizettiego, Violetty w "Traviacie" Giuseppe Verdiego, Małgosi w "Jasiu i Małgosi" Engelberta Humperdincka, Mimi w "Cyganerii" Giacoma Pucciniego czy Hanny w "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. O występach śpiewaczki Teatr Wielki - Opera Narodowa przypomina we wpisie w mediach społecznościowych.
"Śpiewała idealnie czysto"
O jej wybitnej kreacji "Łucji z Lammermooru" pisał m.in. znany muzykolog i krytyk muzyczny Janusz Ekiert. "Śpiewała idealnie czysto, lekko, z tą swobodą emisji i techniki koloraturowej, która nie tylko sprawia satysfakcję swoją prawidłowością, ale wyznacza charakter partii. Natomiast to, co można by nazwać rozpływaniem się barwy w scenie obłąkania, jest z pewnością osiągnięciem interpretacyjnym, przenoszącym słuchacza poza świat osobisty" – napisał Ekiert po premierowym spektaklu w 1972 r. "Stała się bohaterką wieczoru" – recenzował wtedy Jerzy Waldorff.
W sezonie 1976/1977 Urszula Trawińska-Moroz współpracowała z Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium. W latach 1987-89 była dyrektorką naczelną i artystyczną Opery i Operetki w Szczecinie, następnie do 1991 piastowała to stanowisko w Operetce Warszawskiej. Od 1978 r. była wykładowcą śpiewu solowego w Akademii Muzycznej w Warszawie, w 1987 r. otrzymała tytuł profesorski.
REKLAMA
Imponujący repertuar operowy i pieśni różnych kompozytorów
Nagrywała dla Polskiego Radia, występowała w programach i filmach Telewizji Polskiej, wydała kilka płyt w "Polskich Nagraniach" m.in. "Pastorałki", "Orfeusz" Glucka, "Urszula Trawińska-Moroz - sopran". W 1991 założyła prywatny objazdowy Polski Teatr Muzyczny, występujący głównie za granicą. Do 2005 była jego właścicielką i dyrektorką artystyczną. Utrzymywała w repertuarze 27 partii operowych, 10 oratoriów i kantat, ok. 200 pieśni różnych kompozytorów.
Występowała na scenach teatrów i estradach we Francji, Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Czechosłowacji, Hiszpanii, Jugosławii, Portugalii, RFN, Rumunii, Włoch i ZSRR, a w repertuarze pieśniowo-operowym i oratoryjno-kantatowym koncertowała w niemal wszystkich krajach europejskich.
W 1989 roku ukazała się jej książka wspomnieniowa "Dobre duchy z zamku Ravenswood". W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2009 roku Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Czytaj także:
- "Coś tak wyjątkowego zdarza się raz na tysiąc lat". Dyrektor Opery Królewskiej o "Rzekomej Ogrodniczce"
- "Muzyka absolutnie najwyższej próby". Klimczak o I Festiwalu Barokowym Polskiej Opery Królewskiej
- Mozart, Moniuszko i Chopin. Druga edycja festiwalu Polskiej Opery Królewskiej
Źródło: Polskie Radio/Opera Szczecińska/Orfeo.com.pl/pg
REKLAMA