W Polsce działa jeden reaktor jądrowy. Jego praca zostanie wstrzymana 1 kwietnia

Jedyny działający w Polsce reaktor jądrowy nie otrzymał nowego zezwolenia na dalszą eksploatację i jego praca będzie musiała być wstrzymana od 1 kwietnia.

2025-03-27, 07:30

W Polsce działa jeden reaktor jądrowy. Jego praca zostanie wstrzymana 1 kwietnia
Reaktor w Świerku. Foto: Bartosz KRUPA/East News

"DGP": praca reaktora Maria w Świerku zostanie wstrzymana

Rzeczniczka Polskiej Agencji Atomistyki, Agnieszka Modrzejewska, potwierdziła w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną, że procedura uzyskiwania zezwolenia nadal trwa, a dokument zostanie wydany, gdy operator reaktora udowodni, że wszystkie wymagania bezpieczeństwa zostały spełnione.

Reaktor Maria w Świerku pod Warszawą jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Europie. Odgrywa kluczową rolę w produkcji radioaktywnych izotopów, wykorzystywanych przede wszystkim w diagnostyce i leczeniu chorób onkologicznych.

Eksperci rządowi wskazują, że ewentualny przestój może zostać wykorzystany przez operatora reaktora do przeprowadzenia prac serwisowych i modernizacyjnych.

Czytaj także:

Źródło: "DGP"/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej