Alert zorzowy. Słońce wystrzeliło obłoki plazmy. "Idą prosto na nas"
Zorza polarna może pojawić się nad Polską już tej nocy (15/16 kwietnia). Według amerykańskiej narodowej służby pogodowej NOAA w ciągu kilkunastu godzin Ziemię może dosięgnąć burza magnetyczna klasy G2, ale są też prognozy mówiące, że będzie to G4, co oznacza, że zorza będzie widoczna nie tylko na północy, ale także w centralnej Polsce.
2025-04-15, 08:16
Zorza polarna możliwa już we wtorek w nocy
Występowanie zórz polarnych jest ściśle związane z aktywnością Słońca. W nocy z 12 na 13 kwietnia oderwały się od niego dwa "filamenty plazmy". Oba były wycelowane w stronę Ziemi - pisze Karol Wójcicki, popularyzator wiedzy o kosmosie. "Drugi z nich na zdjęciach z koronografu wyglądał jak klasyczny full halo, czyli rozbłysk rozchodzący się we wszystkich kierunkach - znak, że idzie prosto na nas" - czytamy we wpisie autora bloga "Z głową w gwiazdach".
Oba obłoki plazmy zbiły się w większy front. Wójcicki powołuje się na prognozy pogody kosmicznej, które mówią, że w ciągu najbliższych kilkunastu godzin Ziemię może dosięgnąć silna burza magnetyczna klasy G3, a nawet G4. "A to oznacza jedno: zorzę polarną widoczną nawet z Polski - i to nie tylko z północnych krańców kraju, ale być może z każdego miejsca z dala od miejskich świateł" - tłumaczy Wójcicki.
REKLAMA
Uderzenie może nastąpić we wtorek wieczorem. "Możemy liczyć na burzę geomagnetyczną klasy G2, a może i G3 - czyli zorze widoczne gołym okiem nawet z centralnej Polski. Oczywiście pod warunkiem, że niebo będzie pogodne i znajdziemy się z dala od świateł miast" - czytamy na blogu "Z głową w gwiazdach".
W przypadku zorzy we wtorek w nocy zjawisko nie byłoby dobrze widoczne z powodu zachmurzenia. Jeśli jednak burza magnetyczna wystąpi następnego dnia, gdy niebo ma być bardziej przejrzyste, według Wójcickiego możemy być świadkami najlepszej zorzy nawet od jesieni 2024 roku.
Czytaj także:
- "Morze mleczne". Coraz bliżej wyjaśnienia tajemniczego zjawiska
- Organizmy żywe na Tytanie? Naukowcy znów sprawdzają księżyc kosmicznego giganta
Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/NOAA/"Z głową w gwiazdach"/kor
REKLAMA
REKLAMA