Lany poniedziałek z burzowym uderzeniem. Wichury i grad

Poniedziałek Wielkanocny będzie obfitował w niebezpieczne zjawiska pogodowe. Wystąpią burze z silnymi opadami deszczu i gradu. Zagrożenie spowodują też gwałtowne podmuchy wiatru. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty pierwszego stopnia.

2025-04-21, 10:18

Lany poniedziałek z burzowym uderzeniem. Wichury i grad
Dziś uderzą burze. Foto: PAP/Łukasz Ogrodowczyk

Pogoda. Burze z gradem i wichury

W całej Polsce w poniedziałek utrzyma się wiosenna aura. Temperatury na przeważającym obszarze kraju będą oscylować w granicach 18-23 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na wybrzeżu - do 15 stopni, a najcieplej w centrum - nawet 25 kresek powyżej zera.

Świąteczną sielankę popsują jednak burzeInstytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje opady do 30 mm oraz lokalne nawałnice z gradem. Porywy wiatru w czasie burz mogą osiągnąć nawet 85 km/h.

Alerty IMGW przed burzami

W związku z tym IMGW wydał alerty pierwszego stopnia. Obejmują Dolny Śląsk, część Wielkopolski i powiat w województwie lubuskim (wschowski).

Mapa burzowa IMGW Mapa burzowa IMGW

"Zachowajcie najwyższą ostrożność a w czasie burz należy poszukać bezpiecznego schronienia" - podkreśla IMGW.

REKLAMA

Gdzie jest burza? Radar burz:

Prognoza pogody. Co w tym tygodniu?

Burze nie odpuszczą praktycznie do końca tygodnia. Synoptycy przewidują jednak, że na przeważającym obszarze Polski w ciągu dnia temperatury będą przekraczać 20 stopni Celsjusza. 

Duże ochłodzenie przyjdzie w sobotę. Nagle wskazania termometrów zatrzymają się na 9-13 kreskach powyżej zera. Podobnie będzie w niedzielę.

Jaka pogoda na majówkę?

Coraz gorzej wyglądają prognozy w kontekście majówki. Modele pogodowe wskazują, że poprawa nie nadejdzie i długi weekend upłynie pod znakiem kurtek, a nie krótkich spodenek.

REKLAMA

Mapa przewidywanych temperatur 3 maja Mapa przewidywanych temperatur 3 maja

Prognozy długoterminowe są jednak obarczone ryzykiem błędu, więc pozostaje mieć nadzieję, że przewidywania synoptyków się odwrócą.

Czytaj także:

Źródło: IMGW/Polskie Radio/jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej