Marsz Żywych w Auschwitz-Birkenau przerwała silna burza

Wcześniej niż planowano, z powodu ulewnego deszczu i silnej burzy, zakończyły się uroczystości w Auschwitz-Birkenau związane z Marszem Żywych. Ceremonię w obozie w Brzezińce zwieńczyły modlitwa za zmarłych, Kadisz i hymn Izraela. Tysiące osób oddało hołd tym wszystkim, którzy stracili życie podczas II wojny światowej.

2025-04-24, 17:46

Marsz Żywych w Auschwitz-Birkenau przerwała silna burza
Burza przerwała Marsz Żywych w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Foto: PAP/Jarek Praszkiewicz

Marsz Żywych w Auschwitz przerwała silna burza

Hymn Izraela - pieśń Hatikwa (Nadzieja) - zakończył w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau główną ceremonię tegorocznego Marszu Żywych. Wydarzenie było wyrazem pamięci o ofiarach Holokaustu. W tym roku odbył się on w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. "Jak długo w sercu tętni krew, dusza żydowska życiem drga, i w stronę Wschodu, hen, się rwie, wzrok do Syjonu biegnie bram, tak ufność w nas nie zaginie, nadzieja dwóch tysiącleci, Wolnym lud będzie we własnej krainie, w Syjońskiej ziemi, w Jerozolimie" - brzmią słowa pieśni.

Uroczystość zakończyła się wcześniej ze względu na silną burzę. Program został skrócony, nie zostały wygłoszone przemówienia.

Marsz Żywych w Auschwitz. Kilka tysięcy uczestników

W marszu uczestniczyło kilka tysięcy młodych Żydów, kilkaset ich polskich rówieśników, a także prezydenci Polski - Andrzej Duda i Izraela Isaac Herzog. Podczas uroczystości, która odbyła się przy pomniku ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, uczestnicy zmówili kadisz. To w judaizmie modlitwa będąca składnikiem wszystkich zbiorowych modłów żydowskich. Odmawia ją także mężczyzna przez cały rok po śmierci bliskiego członka rodziny i w każdą rocznicę jego zgonu (jarcajt). Kadisz wymaga minjanu, czyli obecności 10 dorosłych mężczyzn.

Uczestnicy - Żydzi, w tradycyjnych niebieskich kurtkach ortalionowych ze stylizowaną Gwiazdą Dawida, symbolem Marszu, często otuleni flagami Izraela oraz swoich krajów, a także młodzi Polacy, opuszczają historyczne miejsce. Pozostawili tam wiele małych, drewnianych tabliczek symbolizujących macewy - żydowskie nagrobki. Na nich umieszczali nazwiska swoich bliskich, którzy zginęli w Holokauście, lub pokojowe przesłania.

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej