Duża zmiana na przejazdach kolejowych. To muszą wiedzieć kierowcy

Maszyniści pociągów nie będą już musieli obowiązkowo podawać sygnału dźwiękowego "Baczność" przed przejazdami kolejowo-drogowymi, które są zabezpieczone rogatkami lub sygnalizacją świetlną i dźwiękową. Zmiana ta poprawi komfort życia osób mieszkających w pobliżu takich przejazdów.

2025-05-20, 14:00

Duża zmiana na przejazdach kolejowych. To muszą wiedzieć kierowcy
Pociągi nie będą już musiały nadawać sygnałów dźwiękowych przed przejazdami kolejowymi z rogatkami lub sygnalizacją świetlną.Foto: Andrzej Zbraniecki/East News

Będzie ciszej na przejazdach kolejowych

Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak podpisał nowelizację rozporządzenia dotyczącego warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji 15 kwietnia 2025 r. Zniósł tym samym obowiązek podawania sygnału "Baczność", który pozostanie tylko w przypadku przejazdów bez zabezpieczeń, takich jak rogatki czy sygnalizacja świetlna.

Zmiana odpowiada na liczne skargi osób mieszkających w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych, które skarżyły się na hałas spowodowany tym sygnałem. Przykładowo, na trasie z Warszawy przez Poznań do zachodniej granicy Polski, która liczy 470 km, liczba sygnałów dźwiękowych zostanie zmniejszona ze 139 do 9.

Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak wyjaśnił, że kierowcy, którzy jadą w "zamkniętych samochodach z klimatyzacją", zazwyczaj i tak nie słyszą sygnału lokomotyw. Zwrócił też uwagę na ogólny problem występujący na polskich drogach - kierowcy często ignorują znaki zakazu wjazdu na przejazd i omijają rogatki, więc nie liczą się także z sygnałem ostrzegawczym z lokomotyw. - Mamy sytuacje, gdy kierowcy dziwnie się zachowują na przejazdach. Są one tym bardziej dziwne, gdyż dotyczą kierowców zawodowych ciężkich pojazdów drogowych - powiedział Piotr Malepszak.

Czytaj także: 

Nowelizacja wprowadza także inne zmiany w przepisach kolejowych, które mają poprawić przepustowość linii kolejowych, a także ułatwić działanie przewoźników, w tym w sytuacjach awaryjnych.

REKLAMA

Nowe przepisy weszły w życie 20 maja 2025 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących nowych tablic hamowania, które zaczną obowiązywać 14 grudnia 2025 r., wraz z nowym rocznym rozkładem jazdy pociągów. Zarządcy infrastruktury mają 14 dni na wprowadzenie zmian wynikających z nowelizacji.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/Ministerstwo Infrastruktury/nakolei.pl/ak

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej