Zalane ulice i domy. Gwałtowna nawałnica przeszła przez region
Gwałtowne burze przeszły nad południową częścią Polski. Towarzyszył im wiatr i obfite opady deszczu. W poniedziałek tylko do godz. 21 strażacy odnotowali 43 interwencje związane z pogodą.
2025-06-03, 07:25
Burze w Polsce. Wiele interwencji w Małopolsce
Jak przypomniał rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. Hubert Ciepły, wczoraj na tych terenach obowiązywały ostrzeżenia i alerty RCB.
- W związku z ostrzeżeniami I i II stopnia dotyczącymi burz na terenie woj. małopolskiego od godz. 13 odnotowano 43 interwencje. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w powiatach nowosądeckim, nowotarskim i limanowskim. Dotyczyły one głównie zatkanych przepustów, powalonych drzew oraz konarów leżących na drogach. Nie odnotowano osób poszkodowanych - przekazał rzecznik.
Duże szkody w związku z ulewami
Intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia, przerwy w dostawie prądu i zamulenia przepustów m.in. w gminie Ochotnica Dolna (pow. nowotarski). "Przez teren naszej gminy przeszły ulewne deszcze, które spowodowały liczne szkody" - napisał wójt gminy Tadeusz Królczyk na Facebooku.
REKLAMA
Na wtorkowy poranek zaplanowano spotkanie z sołtysami, na którym omówione zostaną dalsze działania. Również inne gminy odczuły skutki ulewy. W miejscowościach Niedźwiedź (pow. limanowski) i Tenczyn (pow. myślenicki) woda zalała drogi, a w Naprawie (pow. suski) woda zagroziła budynkom mieszkalnym.
Racibórz zalany
Trudna sytuacja była również w Raciborzu (woj. śląskie), gdzie zalane zostały budynki posesje i drogi. Tamtejsza straż pożarna najwięcej zgłoszeń odnotowała w samym mieście oraz w gminach Pietrowice Wielkie i Krzanowice. Łącznie podjęła ponad 60 interwencji. W szczytowym momencie w Raciborzu pracowało jednocześnie ponad stu strażaków.
Posłuchaj
Na wtorek IMGW również wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami. W woj. małopolskim, świętokrzyskim i południowej części woj. mazowieckiego przestaną obowiązywać o godz. 9, natomiast w woj. podkarpackim i lubelskim o godz. 11.
Po południu zaczną obowiązywać ostrzeżenia dla północno-wschodniej części kraju. Objęto nimi woj. podlaskie, warmińsko-mazurskie, wschodnią część woj. pomorskiego i północną woj. mazowieckiego.
REKLAMA
- Ogromna ulewa przejdzie nad Polską. Może spaść tyle wody, ile w pół miesiąca
- Burze i ulewy na południu Polski. IMGW wydało ostrzeżenia
- Alerty RCB i IMGW. Silne nawałnice oraz ulewy przejdą przez Polskę
Źródło: Polskie Radio/PAP/egz/k
REKLAMA