Pierwsze skutki nawałnicy na Śląsku. Zalane ulice
Niż genueński dotarł do Polski. Są już pierwsze efekty. Strażacy pokazali zdjęcia z Rudy Śląskiej, gdzie woda zalała obniżony odcinek ulicy Asfaltowej. Spowodowało to paraliż komunikacyjny części miasta.
2025-07-08, 19:18
Straż pożarna poinformowała, że o godzinie 19:18 udało się przywrócić ruch pojazdów pod wiaduktem ul. Asfaltowej. Ruch tramwajowy został wznowiony we wcześniejszej fazie działań.
Śląsk szykuje się deszcz i burze. "Miejscami 170 mm"
To jednak nie koniec. Na południu województwa śląskiego prognozowana suma opadów do czwartkowego przedpołudnia może wynieść od 90 mm do 140 mm, a miejscami około 170 mm. Mogą wystąpić burze. Ostrzeżenie o przyborach wód w rzekach w rejonie Bielska-Białej, na Śląsku Cieszyńskim i Żywiecczyźnie wydało Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie. Mogą zostać przekroczone stany alarmowe.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował prognozę opadu do godziny 4:00 w nocy. Najcięższa sytuacja będzie na południu i wschodzie Polski.
Radar burzowy i mapa opadów [NA ŻYWO]
Alert RCB. "Intensywne, nawalne opady deszczu"
W związku z niebezpieczną pogodą Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opublikowało alert. "Uwaga! 08-10.07 prognozowane intensywne, nawalne opady deszczu. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Słuchaj poleceń służb i śledź komunikaty pogodowe" - podkreślono.

Gdzie będzie niebezpiecznie? 10 województw "na czerwono"
- lubelskie (powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski, włodawski, zamojski, Zamość);
- łódzkie;
- małopolskie;
- mazowieckie;
- opolskie (powiaty: głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, kluczborski, krapkowicki, nyski, oleski, Opole, opolski, prudnicki, strzelecki);
- podkarpackie;
- podlaskie (powiaty: bielski, kolneński, Łomża, łomżyński, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski);
- śląskie;
- świętokrzyskie;
- warmińsko-mazurskie (powiaty: działdowski, nidzicki, piski, szczycieński).
W przypadku zagrożenia podtopieniem:
- słuchaj komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przenieś wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- zadbaj o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- pojazdy z terenu posesji przestaw w niezagrożone miejsca;
- zabezpiecz budynek i przygotuj worki z piaskiem.
Pamiętaj: o przypadkach, które mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Czytaj także:
- Gdzie teraz pada deszcz? Mapa i radar opadów na żywo
- Ostrzeżenia IMGW i alerty RCB 8 lipca [AKTUALIZACJA NA ŻYWO]
Źródło: PolskieRadio24.pl/pb