Pomarańczowe alerty IMGW. Meteorolodzy: nawet 40 cm śniegu

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej alarmują przed intensywnymi opadami śniegu. W związku z nimi wydano ostrzeżenia I i II stopnia dla znacznej części kraju. 

2025-11-26, 07:39

Pomarańczowe alerty IMGW. Meteorolodzy: nawet 40 cm śniegu
IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed opadami śniegu. Foto: Tomasz Gzell/PAP

Śnieżyce w Polsce. Są ostrzeżenia II stopnia

Ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu wydano dla regionów w pasie od powiatów znajdujących się przy granicy z Czechami, aż do tych leżących przy granicy z Rosją. Strefa opadów przejdzie przez środek Polski od południowego zachodu na północny wschód. 

- Najwięcej śniegu spadnie od Warmii i Mazur, przez centrum kraju, po Dolny Śląsk i Opolszczyznę, w obszarach podgórskich Sudetów oraz w rejonie Beskidu Śląskiego i na Podhalu - przekazała synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gosdpodarki Wodnej Dorota Pacocha.

- Przez czas obowiązywania ostrzeżeń spaść może ok. 20 cm śniegu, a w Sudetach i Tatrach do 40 cm. Dodatkowo lokalnie na północnym wschodzie i w centrum kraju możliwe będą opady marznące. Będzie więc ślisko i warunki na drogach będą utrudnione - dodała.

Alerty obowiązują aż do czwartku

Ostrzeżenia II stopnia dotyczą woj. opolskiego i części woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Ostrzeżenia I stopnia - oprócz Opolszczyzny - dotyczą tych samych województw, a dodatkowo części woj. podlaskiego, lubuskiego, pomorskiego, małopolskiego i całego woj. śląskiego. 

Warto tutaj nadmienić, że ostrzeżenia II stopnia - poza Śląskiem i Małopolską - obowiązują do czwartku. Najwcześniej obowiązywanie alertów zakończy się w części Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Nastąpi to o godz. 2. W pozostałych regionach ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 4 lub 6. 

(IMGW) (IMGW)

Synoptycy ostrzegają, że w czasie opadów śniegu widzialność może być ograniczona do 200 m. Na Podkarpaciu ma natomiast nastąpić odwilż i ocieplenie. W środę będzie to najcieplejszy region w Polsce. IMGW spodziewa się tam temperatury 5 st. C. W regionach objętych ostrzeżeniami przeważnie 0-2 st. C. 

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/IMGW/egz

Polecane

Wróć do strony głównej