Nawrocki chce przeprowadzenia referendum. Znamy pytanie

Karol Nawrocki chce przeprowadzenia referendum w sprawie unijnej polityki klimatycznej. Prezydent poinformował w nagraniu, że skierował już do Senatu wniosek w tej sprawie.

2026-05-07, 11:30

Nawrocki chce przeprowadzenia referendum. Znamy pytanie
Prezydent Karol Nawrocki. Foto: youtube.com/Prezydent RP

Prezydent chce referendum. Nagrał oświadczenie

- Jako obywatelski kandydat na prezydenta podpisałem porozumienie z niezależnym samorządnym związkiem zawodowym "Solidarność". Zadeklarowałem w nim między innymi, że podejmę działania hamujące negatywne skutki wynikające z polityki europejskiego Zielonego Ładu, w tym w szczególności złożę do Senatu Rzeczypospolitej wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie implementacji polityki klimatycznej Unii Europejskiej" - powiedział Karol Nawrocki w nagraniu, które pojawiło się w mediach społecznościowych.

Prezydent powiedział, że "decyzje podejmowane dziś będą miały wpływ na nasze życie przez długie lata" i ocenił, że dotyczy to "szczególnie europejskiej polityki klimatycznej". Dodał, że "Zielony ład i ETS to wyższe ceny energii, spadek konkurencyjności gospodarki czy upadek produkcji rolnej".

"Polacy muszą mieć prawo wyrażenia opinii w sprawie Zielonego Ładu"

- Dlatego podjąłem decyzję o skierowaniu wniosku do Senatu o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. Polacy muszą mieć prawo bezpośredniego wyrażenia opinii w sprawie konsekwencji Zielonego Ładu - powiedział.

Czytaj także:

Jak wyjaśnił, pytanie w referendum ma brzmieć: "Czy jest pan/pani za realizacją polityki klimatycznej, która doprowadziła do wzrostu kosztów życia obywateli, cen energii i prowadzenia działalności gospodarczej i rolniczej?".

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej