more_horiz
Wiadomości

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
Audio
  • 17.01.19 Artur Soboń: „Użytkowanie wieczyste jest nieadekwatne do gospodarki rynkowej (…)”.
Artur Soboń
Artur SobońFoto: PR24/AK

Użytkowanie wieczyste bywa określane mianem reliktu komunizmu. Artur Soboń wskazał, że stanowi ono formę, która jest nieadekwatna do gospodarki rynkowej. Wiceminister podkreślił, że sytuacja, w której właściciel mieszkania nie jest właścicielem gruntu, na którym je ulokowano, jest dla niego niezrozumiała.

– Dlatego współpracujemy ze wszystkimi, którzy mają swoje zadania związane z realizacją tej ustawy. Mam tu na myśli przede wszystkim samorządy. Wsłuchujemy się w ich głos, który pomógłby ewentualnie poprawić pewne sprawy. W dalszych pracach legislacyjnych należy rozważyć przede wszystkim kwestie wysokości bonifikat oraz tego, by obowiązywały przy przekształceniu garaży lub miejsc postojowych – wskazał.

Artur Soboń podkreślił, że dla rządu najważniejsze jest to, by proces zmiany użytkowania wieczystego na prawo własności przeprowadzić jak najszybciej i jak najsprawniej. Dlatego zachętą dla wszystkich zainteresowanych są bonifikaty przy jednorazowym wniesieniu opłaty, która pozwoli na dokonanie tej zmiany. – Jeżeli ktoś uzna, że nie jest to odpowiednia forma, to może bez problemu uiszczać opłaty za użytkowanie wieczyste przez kolejnych 20 lat. Będzie to tzw. opłata przekształceniowa w wysokości ustalonej na dzień 1 stycznia 2019 roku. W ten sposób zostanie spłacona własność, która pojawiła się z początkiem roku – wyjaśnił.

Więcej na temat zniesienia użytkowania wieczystego w całej rozmowie z Arturem Soboniem.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 17.01.2019

Godzina emisji: 13.35

Zobacz także

Zobacz także