more_horiz
Wiadomości

Resort rolnictwa planuje zmiany w ustawie. Ceny nieruchomości spadną?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2019 07:59
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapowiada wprowadzenie zmian w ustawie, która ogranicza możliwość nabywania gruntów rolnych. - Liczymy na to, że poluzowanie tych zasad - zwłaszcza w miastach - spowoduje większą podaż gruntów budowlanych i dzięki temu będziemy mieli spadek cen nieruchomości – powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Audio
  • 26.01.19 Konrad Płochocki o planowanych na rynku nieruchomości zmianach
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Obecnie bez zgody Agencji Nieruchomości Rolnych można kupić tylko 0,3 ha gruntu. Resort rolnictwa chce zwiększyć to ograniczenie to 1 ha.

- To oczywiście dobra zmiana. Regulacje wprowadzone w 2015 roku poszły chyba za daleko, zmniejszając możliwość nabycia działki rolnej tylko do 3 tys. m. Oczywiście uzasadnienie takiej praktyki jest większe na terenach wiejskich. Natomiast na terenach miejskich, które w granicach administracyjnych miast również mają bardzo dużo ziemi rolnej, takie ograniczenia wydawały się zupełnie bezpodstawne. Druga zmiana, którą proponuje ministerstwo, właśnie tego dotyczy. Resort zamierza wyłączyć ograniczenia dotyczące handlu ziemią rolną w granicach administracyjnych miast – powiedział w Polskim Radiu 24 Konrad Płochocki.

Jego zdaniem jest to "jeszcze lepsza wiadomość". - Bo dzisiaj rzeczywiście wszyscy borykamy się z problemem braku gruntów. Grunty, które są dostępne w miastach i na ich obrzeżach, mają niezwykle wygórowane ceny, a to przekłada się na ceny mieszkań. Liczymy na to, że poluzowanie tych zasad - zwłaszcza w miastach, gdzie te grunty leżą odłogiem i rolnymi są najczęściej "historycznie" – spowoduje większą podaż gruntów budowlanych i dzięki temu będziemy mieli spadek cen tych nieruchomości – dodał gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Artur Wdowczyk.

Polskie Radio 24/bartos

--------------------------

Data emisji: 26.01.2019

Godzina emisji: 7.09

Zobacz także

Zobacz także