more_horiz
Wiadomości

Cywilizacja europejska na wschodzie i zachodzie Europy

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 08:59
W Rosji zebrały się wiedźmy i odbyły rytuał wsparcia dla prezydenta Władimira Putina. Czary są w tym państwie legalne natomiast działalność Świadków Jehowy jest zakazana. W którym miejscu znajduje się granica naszej cywilizacji? – W czasach I Rzeczypospolitej mówiono, że sięga ona tam, gdzie znajdują się barokowe kościoły – powiedział Filip Memches z portalu tygodnik.tvp.pl.   
Audio
  • 9.02.19 Filip Memches: „Powiedzmy sobie szczerze, mamy do czynienia z równią pochyłą (…)”.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Gość Polskiego Radia 24, w kontekście spotkania rosyjskich czarownic, przywołał reportaż "Cień ponurego Wschodu" Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, popularnego w okresie międzywojennym pisarza, który w czasach rosyjskiej rewolucji postawił tezę, że nawrócenie Rusi na chrześcijaństwo było bardzo powierzchowne.

– Jest prawosławie, jako dominująca religia, a pod jej powłoką są magiczne kulty, czarownice i starowiercy. Pojawia się pytanie, na ile prawosławie wniknęło mocno w naród rosyjski oraz jak go przemieniło. Wydaje się, że doszło do niezbyt silnego zakorzenienia. Być może zwyciężyła tam cywilizacja turańska, stepowa, która charakteryzuje się obojętnością wobec religii i moralności. Tak naprawdę liczy się tylko siła, przemoc i kult wodza. To właśnie Władimir Putin jest postacią, która takiemu przywódcy odpowiada – zauważył Filip Memches.

Ponadto w audycji Filip Memches odniósł się również do zmian cywilizacyjnych w zachodniej części naszego kontynentu, w tym w Niemczech i Wielkiej Brytanii, a także zastanowił się, jak bardzo zagrożona jest cywilizacja europejska.

"Wojnę Cywilizacji" prowadził Robert Tekieli.

Polskie Radio 24/db

-------------------------------

Data emisji: 9.02.2019

Godzina emisji: 8.06

Zobacz także

Zobacz także