more_horiz
Wiadomości

Roman Mańka: "piątka Kaczyńskiego" to nokaut dla opozycji

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 12:15
– To jest tak precyzyjne i dobre z politycznego punktu widzenia posunięcie, że opozycja nie wiedziała, jak je komentować. Wyczerpała coś, co można nazwać „dialektyką prymitywnych sprzeczności”. Z jednej strony krytykowała propozycje, nazywając je korupcją wyborczą, z drugiej zaś przypisywała sobie ich autorstwo – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji FIBRE.
Audio
Roman Mańka: Debata publiczna w naszym kraju ulega wulgaryzacji. Wymusza postępowania ekstrawaganckie, szokujące i odwołujące się do kultury skandalu.
Roman Mańka: Debata publiczna w naszym kraju ulega wulgaryzacji. Wymusza postępowania ekstrawaganckie, szokujące i odwołujące się do kultury skandalu. Foto: PR24

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło nowe propozycje programowe. Na tak zwaną "piątkę Kaczyńskiego" składają się: rozszerzenie programu Rodzina 500 Plus na pierwsze dziecko, jednorazowy dodatek dla emerytów w wysokości 1100 złotych, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia, obniżenie kosztów pracy i przywrócenie komunikacji autobusowej do najmniejszych miejscowości w Polsce.

Roman Mańka podkreślał, że istotnym elementem zawartym w „piątce Kaczyńskiego” jest propozycja związana z przywróceniem połączeń komunikacyjnych z małymi miejscowościami. - Zlikwidowane za poprzednich rządów połączenia autobusowe pokazują stosunek ówczesne władzy, PO i PSL, a w szerszym sensie także grup interesów, które rządziły, do społeczeństwa. Za czasów tej koalicji był widoczny podział na Polskę dwóch kategorii, wielkich miast i neonów oraz prowincję, pozbawioną własnego głosu. To, co się zmieniło za czasów rządów PiS, to dowartościowanie zwykłych ludzi oraz niebywała determinacja w dotrzymywaniu obietnic wyborczych. Kiedy opozycja zgłaszała pretensje do PiS to właśnie o realizację programu wyborczego – zaznaczył.

Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do powołania Koalicji Europejskiej przez opozycyjne ugrupowania. – Koalicja ma szansę przetrwać do wyborów europejskich. Później opanują ją sprzeczności. Nie wierzę, że PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych pod tym szyldem, już damo wejście do Koalicji Europejskiej uważam za błąd, to na jakiś czas zawiesza tożsamość ugrupowania – stwierdził gość audycji.

Więcej w nagraniu.

Rozmawiał Ryszard Gromadzki.

PR24/ka

____________________ 

Data emisji: 27.02.2019

Godzina emisji: 11:09

Zobacz także

Zobacz także